Petr Holubec za rok skončí ve funkci šéfredaktora ČTK

čtvrtek, 18. června 2015, 12:45 Aktuality, Tisk MediaGuru

Šéfredaktor ČTK Petr Holubec (66) se po 25 letech rozhodl skončit ve funkci. Zpravodajství agentury bude řídit do konce dubna 2016. Od května téhož roku ji pak převezme generální ředitel Jiří Majstr, funkce se sloučí. Majstr to dnes řekl zaměstnancům na pravidelném podnikovém shromáždění.

Holubec je šéfredaktorem ČTK od roku 1990, kdy byl do funkce zvolen. Redaktorem ČTK byl od roku 1976. "Celý svůj profesní život jsem spojil s četkou. Nelituji toho, byl velmi bohatý. Moje spojení s agenturou už asi nelze nikdy zcela zrušit," řekl dnes Holubec.

Ředitel Majstr uvedl, že ověří, zda ČTK nadále potřebuje, aby generální ředitel a šéfredaktor zpravodajství byly dvě různé osoby. V řadě evropských agentur je to člověk jeden. "Proto od 1. května obě funkce spojím a dávám si asi rok na to, abych ověřil, zda je takové spojení vhodné a výhodné," řekl dnes Majstr zaměstnancům.

Holubec by měl s ČTK nadále spolupracovat ve volném režimu. "Neodchází někam ke konkurenci. Chce jen zvolnit tempo a víc se věnovat rodině," uvedl Majstr. O Holubcovy názory velmi stojí. Holubec zažil agenturu ještě v dobách, kdy byla podřízena politickému vedení, a právě proto podle Majstra stál o to, aby se po roce 1989 dobrala k politické a ekonomické nezávislosti. "Od začátku věděl, že ekonomická nezávislost je podmínkou nezávislosti politické a jakékoli jiné," dodal.

Majstr (57) je generálním ředitelem České tiskové kanceláře od června 2011. Funkční období ředitele ČTK je dle zákona šest let, nová volba se očekává na jaře 2017. Majstra zvolila Rada ČTK po rezignaci tehdejšího ředitele Milana Stibrala.

ČTK, která byla založena v roce 1918 jako státní agentura, je od roku 1993 veřejnoprávní institucí. Je majetkově i hospodářsky oddělena od státu. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK. Její členové jsou voleni Poslaneckou sněmovnou.

Česká tisková kancelář poskytuje zpravodajství většině českých médií, řadě podniků, státních institucí, zastupitelských úřadů i dalším odběratelům. Zpravodajský servis ČTK odebírají i některá média na Slovensku. Mezi významné odběratele patří zahraniční nadnárodní tiskové agentury; ČTK udržuje vztahy i s mnoha agenturami národními.

ČTK je dnes multimediální agenturou, která poskytuje denně asi 600 textových informací, mnoho fotografií, audionahrávky, videozpravodajství i informační grafiku. Informace získává od vlastních zpravodajů, od řady zahraničních tiskových agentur i z dalších zdrojů.

Činnost ČTK byla od počátku její existence až do roku 1995 dotována státem. Od roku 1996 žádné dotace či licenční poplatky nepobírá. Hlavním zdrojem financování provozu agentury jsou výnosy z prodeje zpravodajství jejím klientům.

-čtk-