SPIR a ATO neúspěšně protestovaly proti novele

středa, 17. června 2015, 11:07 Aktuality, Internet & Mobil, TV MediaGuru

Porušením zákona o regulaci reklamy pravděpodobně bude zadání, zpracování i šíření propagace na nepovolené loterie. Ve vládní novele to dnes schválila Sněmovna. Předloha má mimo jiné umožnit taky postih anonymní volební reklamy a také převádí dozor nad reklamou na potraviny z krajských živnostenských úřadů na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Norma míří k posouzení do Senátu.

Proti možnosti postihu za šíření reklamy na nepovolené loterie vystupovali ve volebním výboru zástupci Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), České televize a televize Nova, protestovala taky Asociace televizních organizací (ATO). Poukazovali na to, že prakticky nemají šanci zjistit, že jde zrovna o nepovolenou loterii. Pozměňovací návrh Zbyňka Stanjury (ODS), jenž by zúžil odpovědnost jen na zadavatele, ale Sněmovna nepřijala.

Stanjura dnes upozornil na to, že média můžou mít problém i s reklamou na některé spotřebitelské soutěže. "Není jednotný právní názor na to, co je spotřebitelská soutěž a co má charakter loterie," uvedl.

V případě volební reklamy přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu se zákazem anonymního oznámení místo anonymní reklamy. Dosavadní ustanovení je podle ministerstva v praxi téměř nepoužitelné a nepostižitelné. Problém je v pojmu reklama, který se týká výhradně podnikatelské činnosti. Nově by tak mělo být zakázáno "šíření anonymního oznámení, týkajícího se voleb v době od vyhlášení voleb do ukončení hlasování". Porušení by mohlo být pokutováno až dvěma miliony korun.

Poslanci neschválili pozměňovací návrh Věry Kovářové (TOP 09 a Starostové), který by zakázal předvolební reklamu na billboardech větších než čtyři metry čtvereční. Zástupci ministerstva už dřív tvrdili, že úprava by ze stejných důvodů jako nynější vymezení zákazu anonymní volební reklamy nebyla vymahatelná a postižitelná. Kovářová uvedla, že návrh předloží jako samostatnou novelu.

Neuspěl ani Daniel Korte (TOP 09 a Starostové) s návrhem ponechat v zákoně zákaz podprahové a skryté reklamy. Bude ji možné podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) trestat i nadále, a to jako nekalou obchodní praktiku.

Sněmovna neschválila ani požadavek Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) na zákaz propagace vakcín. Povolena měla být podle něj jen na vakcinační akce schválené ministerstvem zdravotnictví.

Na potravinářskou inspekci má být podle novely převeden dozor nad reklamou na potraviny, která obsahuje výživová nebo zdravotní tvrzení, a nad reklamou na potraviny uvádějící v omyl.

-čtk-