V týmu na boj s propagandou Rusů bude novinář Kalenský

čtvrtek, 04. června 2015, 14:55 Aktuality, Tisk MediaGuru

Český novinář Jakub Kalenský byl vybrán do nově formovaného týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou. ČTK to dnes řekla Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí, které Kalenského nominovalo, a potvrdil sám Kalenský. Černínský palác i v souvislosti s nedávno vysílaným zkresleným ruským dokumentem o invazi do Československa v roce 1968 vítá, že v bruselském týmu bude Čech, uvedla Lagronová.

Nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou vzniká při evropské diplomatické službě (EEAS), která spadá pod Mogheriniovou. Brusel pro něj hledal odborníky se zkušenostmi s komunikací a znalostmi ruštiny. Podle informací ČTK byl Kalenský vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

"Velmi si vážím toho, že mě MZV nominovalo, a jsem samozřejmě rád, že jsem prošel výběrovým řízením u EEAS. Jsem přesvědčený, že jde o velmi důležité téma," řekl ČTK Kalenský.

Mluvčí EEAS Maja Kocijančičová dnes nechtěla personální otázky rozebírat. Obecně uvedla, že tým nyní vzniká a pracovat by měl naplno začít zřejmě na podzim. Při hledání vhodných lidí se evropská diplomacie obrátila také na členské země. Kandidáti měli mít vysokoškolské vzdělání v odpovídajícím oboru, příslušné zkušenosti a dostatečné jazykové vlastnosti.

Experti, včetně českého zástupce, by měli podporovat "evropské komunikační úsilí" směrem k Rusku a zemím na východ od hranic EU, plyne z dokumentů, které má k dispozici ČTK. Součástí práce expertů má být kromě jiného i "faktická kontrola a opravování" dezinformací či mýtů.

Vytvoření týmu v rámci evropské diplomatické služby je součástí vznikající unijní reakce na to, co mnozí pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň a součást "hybridní války" na Ukrajině. Na nebezpečí ruského tlaku v médiích upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a také pobaltské země.

Závěry březnového summitu EU výslovně zmiňují potřebu čelit ruským dezinformačním kampaním. Mogheriniovou tehdy lídři osmadvacítky pověřili, aby do června připravila "akční plán strategické komunikace". Prvním krokem tímto směrem má přitom být právě vytvoření komunikačního týmu.

-čtk-