Senátor Láska chce zákaz politiků na billboardech

středa, 29. července 2015, 16:55 Aktuality, Outdoor MediaGuru

Propagace politických stran a kandidátů prostřednictvím billboardů by měla být za zákona zakázána. Navrhuje to senátor za Stranu zelených Václav Láska. Argumentuje tím, že billboardová kampaň je nákladná a málo informační pro voliče. Jeho návrh ale zatím nemá velké šance na přijetí vzhledem k tomu, že billboardy v kampani tradičně využívají hlavně velké strany, volební novely projednávané vládou počítají pouze se zavedením finančních limitů na volební kampaň.

"Chci podat návrh na zákaz politické reklamy na billboardech, protože je to nejdražší prvek předvolební kampaně a přitom má nejmenší sdělovací hodnotu pro voliče. Ukazuje jen obličej a dvě, tři chytlavá slova," sdělil senátor ČTK.

Zákaz bude podle něj bude výhodný pro politické strany, kterým "umožní ušetřené finanční prostředky investovat do smysluplnější kampaně". Voličům podle senátora billboardy stran dávají minimum informací pro odpovědné rozhodnutí.

Billboardy využívala v dosavadních kampaních většina parlamentních stran. Zástupci některých z nich před sněmovními volbami slibovali obecnou podporu regulaci této velkoplošné reklamy, nikoliv ale zákaz jen politické reklamy. Podle expertů stranické billboardy posilují u voličů povědomí o politických uskupeních. K obsahovému sdělení billboardů bývali odborníci vesměs kritičtí.

Z poslední doby patřily k nejdiskutovanějším billboardy kandidátky ANO pro senátní volby Laury Janáčkové, která se nechala nafotit v negližé a své poselství shrnula do slov "Láska, sex a politika". Kritiku sklidilo také hnutí Úsvit přímé demokracie, které při evropských volbách použilo billboard s černou ovcí a heslem Práci našim, ne imigrantům.

-čtk-