ÚOHS posuzuje prodej Deníků skupině Penta

úterý, 25. srpna 2015, 09:52 Aktuality, Tisk MediaGuru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej vydavatelství Vltava-Labe-Press investiční skupině Penta. Zahájil správní řízení, informaci o tom zveřejnil na svém webu. Penta koupí získá největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk. Noviny prodává německý koncern Verlagsgruppe Passau.

ÚOHS vede pouze zjednodušené řízení. To znamená, že by fúzi měl schválit dříve než 30 dní od zahájení správního řízení. Bude posuzovat oblast vydávání novin a časopisů.

Součástí akvizice je také 51 procentní podíl ve společnosti Astrosat Media, která vydává mj. časopisy Květy, Vlasta, Story, TV magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

Penta nezařadí VLP do společnosti News and Media Holding, která zastřešuje její mediální aktivity na Slovensku, ale vydavatelství bude přímo odpovědné vedení skupiny. "Mediální investice Penty v ČR a na Slovensku je třeba vidět odděleně. Co lze potvrdit, je fakt, že budeme hledat především ekonomické synergie tam, kde mají smysl," uvedl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Německý mediální koncern uvedl, že VLP prodal ze strategických důvodů. "Tato transakce nám totiž umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu," uvedla generální ředitelka Verlagsgruppe Passau Simone Tucci-Diekmannová.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu.

-čtk-