V kauze Savova padla obžaloba za uplácení znalce

úterý, 18. srpna 2015, 14:58 Aktuality, Tisk MediaGuru

V kauze podnikatele Františka Savova, majitele vydavatelství Mladá fronta, padla obžaloba za podplácení soudního znalce. Kauzu budu řešit soud v Českém Krumlově. Obviněnému za to podle žalobce Borise Havla z pražského vrchního státního zastupitelství hrozí až šest let vězení.

Obviněný muž podle dřívějších informací médií nabídl čtyřmilionový úplatek počítačovému znalci, jenž zkoumal počítačové soubory, které mají podle kriminalistů obsahovat klíčové důkazy proti Savovovi.

Po znalci údajně chtěl, aby nerozklíčoval důležitá data. Znalec však nabídku ohlásil policii. „Obviněný měl slibovat úplatek znalci z oboru kybernetika přibranému soudcem v jiné zvlášť závažné daňové trestní věci,“ uvedl Havel.

"Respektujeme postup Vrchního státního zastupitelství a očekáváme, že následné řízení před nezávislým soudem prokáže jiný motiv než mediálně prezentovanou tezi, že lidé z okruhu Františka Savova zasahovali do vyšetřování. Jsme velmi opatrní a očekáváme další provokaci. Tím spíš, že se měl na celé akci podílet bývalý policista. Zatímco zpráva neuvádí jméno žalovaného ani další detaily o něm, média znovu skloňují jméno Františka Savova a s ním spojené policejní smyšlenky. Cíl zveřejnění takové zprávy je zřejmý – vytvářet mediální manipulaci a tlak. Znovu kategoricky odmítáme jakoukoli účast v této divoké hře, kterou tady represivní složky ‚realizují′," reagoval mediální zástupce Františka Savova Jan Hrubeš.

Savov, který v současnosti žije v Londýně, je v ČR stíhán kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

-čtk-