Absolonovi se otevřela cesta k penězům z prodeje Novy

úterý, 01. září 2015, 13:53 Aktuality, TV MediaGuru

Podnikateli Čeňkovi Absolonovi se otevřela cesta k vymáhání 19 milionů korun po společnosti PPF patřící Petru Kellnerovi za pomoc při ovládnutí TV Nova. Původní rozhodčí nález z roku 2012, podle kterého nemusí podnikateli zaplatit zprostředkovatel obchodu společnost Telfin, dnes zrušil Obvodní soud pro Prahu 1. Podle soudce Jiřího Kohoutka rozhodčí soud neprovedl všechny důkazy, když odmítl vyslechnout dva svědky navrhované Absolonem. PPF v reakci popřela, že by v případu jakkoliv figurovala.

Spor tak bude zřejmě pokračovat žalobou na uhrazení peněz. "Budu požadovat po skupině PPF uhrazení celé sumy včetně penále," řekl ČTK po vynesení rozsudku Absolon. Ten se o vyplacení peněz soudí zhruba deset let a chce tak celý případ dotáhnout do konce.
Podle společnosti PPF je dnešní Absolonovo vyjádření absurdní. "Skupina PPF s ním neměla žádný smluvní vztah a tak ani není účastníkem sporu," uvedla v tiskovém prohlášení.

Absolon měl spolu s kolegou Pavlem Knapem podle týdeníku Dotyk za úkol přesvědčit k prodeji svého podílu v televizi režiséra slovenského původu Petera Kršáka, který si jako jediný z původních zakladatelů TV Nova ponechával podíl ve společnosti CET 21, držiteli vysílací licence. Bez odkupu Kršákových zhruba 17 procent by totiž PPF těžko mohla svou investici zhodnotit - prodat vysoce ziskovou televizi firmě CME vedené Ronaldem Lauderem. Absolon s Knapem měli na Kršáka silný vliv. Dlužil jim totiž asi 7,5 milionu korun a byli schopni jej dostat do finanční tísně.

Slíbené peníze ale nikdy nedostali a společnost PPF se k závazku dlouhodobě nehlásí. Podle Absolona byla chyba v tom, že smlouvu nepodepsali přímo s PPF, ale s poradenskou firmou Telfin. Ta podle něj byla jen nastrčenou schránkou, aby PPF nebyla při obchodech vidět.

-čtk-