Newton Media inovuje, začíná mediálním archivem

úterý, 15. září 2015, 07:00 Aktuality, Výzkum MediaGuru

Newton Media se po dvaceti letech existence mění. Společnost v úterý 15. září uvádí první z technologických změn v archivu, po novém roce budou následovat další. Držitel největšího mediálního archivu v zemi Newton Media otevřel aplikaci, která má uživatelům MediaSearch usnadnit vyhledávání v databázi.

Důraz v nové podobě MediaSearch chce Newton Media klást na jednoduchost obsluhy, snazší práci s jazykem, relevanci nalezených článků a chytré anotace.

Podle generální ředitelky Newton Media Petry Mašínové se dnes úsilí koncentruje na získávání relevantních dat: „Přecházíme na moderní technologii ElasticSearch, která překonává nedostatky původního systému a uživateli poskytne naše data v plném, originálním znění. Zrychlujeme a zjednodušujeme cestu k textům, které klient právě potřebuje získat z naší mediální databáze, obsahující přes 200 milionů článků v plném znění i přepisů televizních a rozhlasových pořadů.“

V novém vyhledávání stačí zadat výčet slov, která se musí ve zprávě vyskytnout. Algoritmus je zanalyzuje a pokusí se z nich vytvořit sousloví nebo fráze, které pak při vyhledávání považuje za relevantnější. Klient tak má co nejrychleji najít nejrelevantnější články v plném, původním znění nebo přepisy televizních a rozhlasových pořadů. Technologie umožňuje i rozsáhlejší rešerše v rámci jednoho dotazu.

Petra Mašínová
Petra Mašínová

Inovací jsou také automatické anotace, zobrazující nejpodstatnější část textu. Mezi další novinky MediaSearch patří vyhledávání ve zdrojích bez ohledu na historické změny jejich názvů a jednodušší export zpráv. Výsledky vyhledávání jsou zobrazeny i v grafu, takže lze sledovat, jak se mediální pozornost vyvíjela.

„Vývoj Newton Media z firmy udržující si za 20 let své historie unikátní postavení v monitoringu médií a agregovaných mediálních datech, směřuje i touto inovací k novému cíli a tím je media intelligence,“ říká generální ředitelka Petra Mašínová: „ Významné firmy našeho typu ve světě se chovají stejně, už dávno jen nesbírají data a pouze je neposílají klientům, ale analyzují a navrhují konkrétní doporučení“.

-mav-