České vydavatele podporují v DPH evropské asociace

úterý, 20. října 2015, 07:05 Aktuality, Tisk MediaGuru

Na stranu Unie vydavatelů, která zastupuje tuzemské vydavatele tisku, se v boji o snížení DPH z 15 % na 10 %, postavily i dvě evropské vydavatelské asociace, European Magazine Media Association (EMMA) za časopisy a European Newspaper Publishers’ Association (ENPA) za noviny.

Výkonní ředitelé těchto zastřešujících evropských asociací – Max von Abendroth a Francine Cunningham napsali vrcholným českým představitelům, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ministrovi financí Andreji Babišovi a předsedovi poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi dopisy, ve kterých české představitele vyzvali, aby podnikli kroky k zařazení českých novin a časopisů do nižší sazby DPH. Uvedli, že pro takový krok existuje mnoho přesvědčivých důvodů, které akceptovala většina států Evropské unie, uplatňující na tiskový sektor DPH do výšky maximálně 10 %, a které tímto krokem uznávají nezastupitelnou úlohu tisku v demokratické společnosti.

„Existují důkazy, že nižší sazba DPH vydavatelům pomáhá lépe rozvíjet nové obchodní strategie a realizovat technologické změny, které jsou ve stále se měnící situaci na mediálním trhu velmi potřebné. Podpora novin a časopisů v době, kdy normy čtení a funkční gramotnost obyvatelstva vykazují známky poklesu, je velmi důležitá. Při jejich zařazení do nižší sazby DPH má vaše země možnost aktivně podporovat demokratickou diskusi a zvýšit mediální gramotnost, a to zejména mezi mladými lidmi,“ napsali představitelé evropských vydavatelských asociací, které zastupují zájmy nejen vydavatelů v rámci EU, ale i ostatních evropských zemí.

-mav-