Rada o prozatímním řediteli rozhlasu zatím nerozhodla

středa, 21. října 2015, 16:02 Aktuality, Rádio MediaGuru

Rada Českého rozhlasu ve středu 22. října nezvolila prozatímního generálního ředitele, který by měl ve funkci od 4. listopadu nahradit odcházejícího Petera Duhana. Neuspěl ani jeden z navrhovaných kandidátů, kterými byli náměstek pro program a vysílání René Zavoral, náměstek pro regionální vysílání Jan Menger a ředitel odboru techniky Karel Zýka.

Prozatímního šéfa nepřinesla ani jedna ze dvou voleb, kterou rada ve středu uspořádala. V prvním kole první volby získal největší počet pěti hlasů Menger, který následně z hlasování odstoupil. Svůj krok vysvětlil snahou o zachování kontinuity a podporou náměstku Zavoralovi, který v prvním kole obdržel tři hlasy. Ve druhém kole se tak rada rozhodovala mezi Zavoralem a ředitelem odboru techniky Zýkou, který v prvním kole dostal jeden hlas. Ani jeden z nich však nezískal potřebný počet hlasů.

Druhé volby se opět účastnila kompletní trojice navržených. Ani jeden kandidát ale dostatečný počet hlasů také nedostal. „Není to žádná tragédie, zákon neurčuje termín a zároveň funguje statutární zástupce generálního ředitele. Rada se k volbě vrátí patrně v listopadu,“ řekl předseda rady Michal Stehlík. Statutárním zástupcem je náměstek René Zavoral.

Rada také vyhlásila otevřené výběrové řízení na nového šéfa ČRo. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince. Uchazeči musí předložit projekt na období 2016–2021. Jeho součástí bude mj. zhodnocení současné situace rozhlasu. Do druhého kola postoupí pět uchazečů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016.

Radní se na zasedání dále věnovali možnému porušení zákona s ohledem na spolupráci bývalého předsedy rady Tomáše Ratiborského s rozhlasem před uplynutím zákonné dvouleté lhůty. „Nabízí se otázka, zda šlo o práci, které rozhlas nemůže pokrýt svými zaměstnanci,“ řekl místopředseda rady Petr Šafařík. Podle něj by tyto úkoly mohli obstarat buď lidé z rozhlasu, nebo spolupracující advokátní kanceláře. Podle rady Ratiborský díky těmto smlouvám dostal zaplaceno zhruba 300 000 korun. Rada prověří také smlouvy se synem Tomašem Ratiborským mladším, který si vydělal přes 50 000 korun v době, kdy jeho otec působil v radě.

Duhan ke spolupráci s Ratiborským řekl, že smlouvu nesjednával on, ale bývalý náměstek Michal Koliandr. „Já jsem jeho (Ratiborského) práci nekontroloval. Nebyl jsem s ním v žádném kontaktu,“ uvedl. Duhan rovněž odmítl kritiku jeho spolupráce s někdejší předsedkyní rady Danou Jaklovou. Ta po dobu osmi měsíců působila jako členka jeho poradního sboru při projednávání malé novely zákona o ČRo. „Byl to úkol krátkodobý. Prostředky byly vynakládány adekvátně,“ řekl Duhan.

Rada vyzvala dozorčí komisi, aby v této záležitosti prověřila všechny dostupné materiály ke spolupráci rozhlasu s Tomášem Ratiborským, jeho synem a Danou Jaklovou.

Duhan před dvěma týdny oznámil rezignaci k 3. listopadu. Uvedl, že ho k rezignaci vedou zdravotní důvody a zmínil také údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise.

-čtk-