Sobotka: Mediální moc je třeba oddělit od politické

pátek, 04. března 2016, 07:32 Aktuality, Tisk, TV MediaGuru

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že je potřeba úpravou zákonů oddělit mediální a ekonomickou moc od moci politické. Hovořil o tom ve Sněmovně při interpelaci Tomia Okamury (SPD) v souvislosti se snahou TOP 09 přidat do vládní novely zákona o střetu zájmů pravidlo, podle kterého by členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Ministra financí Andreje Babiše (ANO), který vlastní skupinu Agrofert včetně mediální skupiny Mafra, ale Sobotka přímo nejmenoval.

Politiku musí podle Sobotky kontrolovat občané a média. „V okamžiku, kdy dochází k propojování politické, ekonomické a mediální moci, tak už v demokracii kontrola nefunguje. Takže já se přimlouvám za to, abychom skutečně mediální moc oddělili od té politické, abychom ekonomickou oddělili od té politické, aby tady tedy nebyl přímý výkon podnikatelských, řídících funkcí v obchodních společnostech,“ řekl Sobotka.

Pokud budou ve Sněmovně návrhy, které budou pomáhat tomu, aby se oddělila politika od byznysu, je to podle Sobotkova mínění správná cesta. Zákony nepočítají s novou situací, kdy získávají ústavní funkce člena vlády nebo senátora lidé, kteří mají velké firmy a majetky, uvedl.  „Když se proměňuje politické prostředí, tak je potřeba zákony upravit, změnit, je potřeba zákony zpřísnit,“ uvedl premiér.

-čtk-