Soud osvobodil Balvína v korupční kauze v ČRo

čtvrtek, 28. dubna 2016, 15:46 Aktuality, Rádio MediaGuru

Soud osvobodil bývalého ministra kultury Jiřího Balvína a dva další muže v korupční kauze týkající se prodeje zámku v Přerově. Zámek v té době vlastnil Český rozhlas. Podle soudkyně v kauze chyběly důkazy. O rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který zatím nenabyl právní moci, informoval server iHned.cz.

Schůzka, která celý proces odstartovala, se odehrála loni v únoru. Podle obžaloby za bývalým generálním ředitelem Rozhlasu Petrem Duhanem tehdy přišel jeho náměstek Michal Koliandr. Duhanovi předal obálku se 125 tisíci s tím, že jde o zálohu na chystaný prodej nevyužívaného zámku v Přerově nad Labem. Duhan to později oznámil na policii.

Ta následně obvinila Koliandra a podnikatele Jana Hlinicu, který chtěl renesanční stavbu koupit. Obvinila také Balvína, který měl být kurýrem úplatku - podle obžaloby zařídil, aby se peníze dostaly až k Duhanovi.

Soudkyně Hana Chaloupková ve středu všechny tři muže osvobodila, rozsudek nezdůvodnila. Řekla pouze, že k usvědčení chyběly důkazy.

Soudkyně pravděpodobně neuvěřila Duhanově výpovědi. Problém byl zřejmě v tom, že si obálku s penězi od Koliandra údajně vzal a uložil ji do svého trezoru. Věc oznámil až po týdnu.

Koliandr zřejmě policistům při výslechu řekl, že peníze v obálce byly mimořádně vysoké manažerské odměny, které bývalý ředitel vyplácel svým podřízeným. Jejich část pak musel Koliandr Duhanovi údajně vracet.

Zámek nakonec majitele nezměnil. V době, kdy ho rozhlas nabízel, už totiž běželo policejní vyšetřování, rozhlas proto výběrové řízení zastavil. Duhan na svou funkci rezignoval loni v listopadu.

-čtk-