SR: Poplatky za RTVS se mají zvýšit na 7 euro

středa, 25. května 2016, 11:09 Aktuality, Slovensko MediaGuru

Slováci si od příštího roku patrně výrazně připlatí na koncesionářském poplatku za veřejnoprávní rozhlas a televizi (RTVS). Ministerstvo kultury navrhlo zdražení pro domácnosti o polovinu, více by měly zaplatit i firmy. Zlepšení financování RTVS slíbil koaliční kabinet premiéra Roberta Fica ve svém programovém prohlášení.

Od příštího roku by domácnosti měly platit RTVS sedm eur (189 korun) měsíčně, zatímco v současnosti základní sazba činí 4,64 eura (125 korun).

Zvýšení poplatku na zmiňovanou sumu dříve prosazoval generální ředitel RTVS Václav Mika. Na oplátku vedení RTVS slíbilo spuštění třetího televizního kanálu, který veřejnoprávní televize provozovala již v minulosti, ale kvůli své špatné finanční situaci ho v roce 2011 vypnula.

Stávající poplatky se na Slovensku neměnily od roku 2003. RTVS na koncesionářských poplatcích, které jsou hlavním příjmem veřejnoprávního rozhlasu a televize, loni vybrala zhruba 75 milionů eur (dvě miliardy korun). Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst 5,6 procenta. Po schválení nových sazeb by si RTVS příští rok mohla podle odhadu přilepšit o bezmála 37 milionů eur (miliarda Kč).

Koncesionářské poplatky na Slovensku platí obyvatelé, kteří jsou odběrateli elektřiny. Důchodci mají v současnosti poloviční slevu, stejně jako lidé odkázání na sociální dávky, které ministerstvo kultury navrhlo povinnosti platit poplatky zprostit.

Pro podniky je výše poplatku stanovena v závislosti na počtu zaměstnanců. Nově by nejvyšší sazba pro firmy měla stoupnout na 697 eur (18.800 korun) z nynějších 464,71 eura (12.550 korun) měsíčně.

Nové sazby koncesionářských poplatků podle návrhu zůstanou v platnosti do konce roku 2019. Následně by o jejich výši mělo rozhodovat ministerstvo kultury na návrh zvláštní komise.

Slovenské domácnosti platí nyní na koncesionářských poplatcích méně než Češi. Televizní poplatek v ČR činí 135 korun měsíčně, rozhlasový 45 korun. Výnos z poplatků tvoří podstatnou část příjmů České televize a Českého rozhlasu, které dohromady hospodaří s výrazně vyšším rozpočtem než RTVS.

-čtk-