Hřebejk točí Zahradnictví, má jít o „nové Pelíšky“

pondělí, 27. června 2016, 12:09 Aktuality, TV MediaGuru

Režisér Jan Hřebejk začal natáčet novou filmovou trilogii Zahradnictví, která příběh časově umísťuje před děj filmu Pelíšky (rok 1968). V roli tří sester se objeví Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

Výpravná filmová trilogie se začala natáčet v polovině června a natáčení by mělo skončit v prosinci 2017. Premiéry všech tří filmů by měly proběhnout v roce 2017. Rozsahem na české poměry neobvyklý projekt s rozpočtem 120 milionů korun produkuje Viktor Tauš ze společnosti Fog’n’Desire Films.

Režisérem všech tří filmů je Jan Hřebejk a kromě již zmíněných herců se zde objeví také například Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová.

„V trilogii Zahradnictví jsem se rozhodl k nosné figuře Jindřicha vrátit a vyprávět její příběh z doby, která té „pelíškovské“ předcházela.  Dluh cítím také k mé matce Daniele, která se do Pelíšků nepromítla. Její střet s vlastním otcem byl typickým zápasem mezi mužským a ženským principem ve válkou poznamenané Evropě druhé poloviny 20. století. Daniela se tak stane v Zahradnictví ústřední postavou vyprávění, které zobrazí dvacet let života rodiny.  Chystám se tentokrát vstoupit hlouběji do rodinné historie a vytvořit rodinný portrét na pozadí dramatických historických změn,“ vysvětlil scénárista Petr Jarchovský.

Koproducenty jsou Helena Uldrichová s Filmovým centrem České televize, Lubomír Konečný s Barrandov Studios, za Slovensko Michal Kollár - Sokol Kollár a Tibor Búza - RTVS a za Polsko Agnieszka Kurzydlo - MD4. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie, Audiovizuálnym fondom a programem MEDIA.

-mav-