Více než polovina Evropanů nevěří ve svobodu médií

pátek, 18. listopadu 2016, 07:42 Aktuality, Rádio, Tisk, TV MediaGuru

Více než polovina obyvatel Evropské unie nevěří ve svobodu médií ve své zemi a jen něco málo přes padesát procent Evropanů si myslí, že jim média poskytují důvěryhodné informace. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometer, který byl zveřejněn ve čtvrtek v Bruselu.

Průzkum byl zveřejněn u příležitosti dvoudenního kolokvia, které v pátek pokračuje v Bruselu a jehož organizátorem je Evropská komise. Jeho účastníci diskutují o problémech plurality médií a demokracie.

Z průzkumu Eurobarometru vyplynulo, že 57 procent respondentů nevěří, že média v jejich zemi nejsou pod politickým či komerčním vlivem. Pouhých 53 procent dotázaných se domnívá, že jim média poskytují důvěryhodné informace. Nedůvěra ve sdělovací prostředky je nižší mezi lidmi s nižším vzděláním.

Jen 37 procent z oslovených si myslí, že orgán, který v jejich zemi dohlíží na nezávislost audiovizuálních sdělovacích prostředků je sám nezávislý.

Průzkum také ukázal, že tři čtvrtiny lidí, kteří diskutují na sociálních sítích, zažily kvůli svým názorům na internetu výhrůžky.

"Občané se musí cítit bezpečni při vyjadřování svých názorů na internetu a novinářům musí být umožněno pracovat svobodně. Komise se bude zabývat ochranou zdrojů novinářů i pravidly whistleblowingu v Evropské unii," uvedla před dnešním jednáním v Bruselu evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví Věra Jourová.

-čtk-