Vivendi podniká útok na Berlusconiho Mediaset

středa, 14. prosince 2016, 07:09 Aktuality, TV MediaGuru

Francouzská mediální skupina Vivendi hodlá koupit dvacetiprocentní podíl v italské společnosti Mediaset. Chce tak expandovat na trzích jižní Evropy. Akcie Mediasetu, který kontroluje bývalý předseda italské vlády Silvio Berlusconi, v reakci na dnešní zprávu francouzské firmy posílily o více než 30 procent.

Vivendi zatím vlastní pouze tři procenta akcií Mediasetu, ale svůj podíl chce navýšit, uvedl ředitel a největší akcionář společnosti Vincent Bollore. Tato strategie ale naráží na odpor Mediasetu a Berlusconiho, který Vivendi v minulých měsících obviňoval ze snahy uměle snížit cenu firmy, aby se jí pak mohla levně zmocnit.

Názor, že cílem Vivendi je takzvané nepřátelské převzetí, potvrzují i analytici: "Tohle vypadá přesně na Vincenta Bollora . . . získat malý podíl, navýšit ho a pak se snažit ovlivňovat vedení společnosti," uvedl analytik společnosti Liberum.

Vincent Bollore, mimo jiné hlavní akcionář italské banky Mediobanca, skutečně má pověst "firemního nájezdníka". Podobnou strategii použil již v případě Telecomu Italia. Vivendi je jeho předním akcionářem, když postupně skoupil 24 procent akcií této telekomunikační firmy.

Podle dobře informovaného zdroje agentury Reuters ale prý "nepřátelské" převzetí celého Mediasetu ze strany Vivendi není na pořadu dne.

-čtk-