BlaBlaCar chce v ČR do roka zpoplatnit své služby

čtvrtek, 12. ledna 2017, 11:42 Aktuality, Internet & Mobil, Marketing MediaGuru

Platforma zprostředkující spolujízdu BlaBlaCar za první rok své aktivity na českém trhu nabídla 1 682 217 volných míst ke svezení, přičemž součet nabízených tras činil bezmála 136 milionů kilometrů. Typická obsazenost nabízených jízd se napříč všemi cestami pohybuje kolem třetiny. Zatímco loni bylo a letos ještě bude zprostředkování spolujízdy na BlaBlaCar zdarma, na přelomu roku ho plánuje platforma zpoplatnit.

Zprostředkování spolujízdy je dnes zpoplatněno už na trzích, kde BlaBlaCar působí delší dobu, například ve Francii, Španělsku, Itálii, Německu či Polsku. „V Česku a na Slovensku negenerujeme zatím žádný obrat. Jsme v růstové fázi, nicméně plánujeme zpoplatnění na konci letošního roku či začátku příštího roku. Jeho konkrétní model řešíme,“ uvedl Pavel Prouza, country manager BlaBlaCar pro Českou republiku a Slovensko. Uvažuje se o formě předplatného, či jednotlivých plateb například přes PayPal.

blablacar_infografika

Za první rok působení BlaBlaCar v České republice se Češi přepravili na 41 700 různých trasách napříč republikou. Nejčastěji vyjíždí řidiči z Prahy. Mezi nejžádanějšími trasami v uplynulém roce figurovaly tradičně Praha-Brno, Praha-Plzeň a Brno-Olomouc. Stále častěji lidé službu využívají i mezinárodně, typicky do nejbližších slovenských a německých měst, nejčastěji pak na trase z hlavního města do Bratislavy, Norimberku a Mnichova. Průměrná délka trasy činila v loňském roce 197 km, což zhruba odpovídá jízdě z Brna do Prahy, jedné z 5 nejpopulárnějších tras. Téměř polovina (45 %) spolujízd je domlouvána přes mobilní platformu. Průměrné hodnocení bezpečnosti jízdy je 2,95 ze 3. 

BlaBlaCar vstoupila na český a slovenský trh ve středu 13. ledna loňského roku. Do své struktury převzal tehdejší tuzemskou jedničku pro spolujízdu Jízdomat.cz, na Slovensku Jazdomat.sk. Původně francouzská platforma v současnosti působí v 22 zemích po celém světě. Komunita čítá už 40 milionů členů a každý měsíc roste o 1,5 milionu nových členů. Čtvrtletně tato služba přepraví 12 milionů cestujících. Jak upozornil Kryštof Kruliš, specialista na sdílenou ekonomiku a spoluautor Analýzy vybraných sektorů sdílené ekonomiky v České republice, i BlaBlaCar již na některých trzích vyvolal reakce tradičních dopravců, kteří volají po regulaci této platformy.

-stk-