Češi by nejvíce uvítali e-shop IKEA, Lidlu a Kauflandu

středa, 04. ledna 2017, 18:10 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Podle letošního spotřebitelského výzkumu společnosti Acomware, mapujícího vztah české populace k internetovému nakupování, by čeští spotřebitelé nejvíce uvítali plnohodnotný e-shop od společností IKEA, Lidl, Kaufland, Globus a OBI.

Od roku 2014, kdy byl výzkum ve spolupráci s agenturou Ipsos realizován poprvé, narostl podíl respondentů s kladným vztahem k online nákupům z 83 % na 87 %.  Nejraději online nakupují muži ve věku 15 až 34 let. Mezi nejčastější sortiment patří elektronika a počítače (78 %), knihy, hudba a filmy (73 %) a také hračky (67 %). Nevyužitý potenciál nabízí kategorie Potravin a Hobby a zahrada. U zmíněných kategorií se od roku 2014 zlepšil postoj k nákupům na internetu a zároveň v nich nakupující postrádají více e-shopů.

Cena stále patří mezi hlavní motivátory nákupu, její význam ale mírně poklesl. Důležitá je však také doprava zdarma či šíře sortimentu.

Ze zařízení dominuje při realizaci nákupů na internetu osobní počítač (82 %), i když nakupující ve věku 15 až 34 let stále častěji používají mobilní telefon (16 % vs. 9 % u nakupujících ve věku 35+).

Mezi kamennými a internetovými obchody existuje provázanost, kdy nakupující na internetu zjišťují informace a v kamenné prodejně si zboží prohlíží před koupí. Nově vzrůstá i porovnávání konkurenčních nabídek nebo zjišťování informací na internetu přes mobilní telefon přímo na ploše prodejny (35%).

infografika_2016_acomware-002

-stk-