SPIR: Internetová ekonomika ČR tvoří 4 % HDP

středa, 18. ledna 2017, 10:47 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Internetová ekonomika tvoří přibližně 4,13 % HDP ČR. Oproti roku 2011 došlo k nárůstu o 15 % z 164 mld. Kč na 188 mld. Kč v roce 2015. Největší část příspěvku je tvořena ICT sektorem ve výši 175 mld. Kč, doplněk je tvořen e-commerce a informačním a mediálním sektorem. Vyplývá to ze studie Česká internetová ekonomika 2016, jejím zadavatelem je profesní sdružení SPIR. Realizátorem studie je  BDO Advisory. 

Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR, na středeční tiskové konferenci v Hrzánském paláci uvedl, že internetová ekonomika bude do 2-3 let pro českou ekonomiku větší než stavebnictví. Odhaduje zároveň, že počet lidí pracujících v ICT poroste. „Bude potřeba více pracovních sil s jinou kvalifikací, chybí kvalifikovaní IT odborníci. Je to investice do míst, která mají budoucnost,“ řekl. Za zajímavý impuls růstu ekonomiky označil sdílenou ekonomiku.

Ján Simkanič a Tomáš Prouza na tiskové konferenci.
Ján Simkanič a Tomáš Prouza na tiskové konferenci.

„Z naší studie vyplývá jednoznačný závěr - internetová ekonomika je klíčovou součástí národního hospodářství a její zdravý rozvoj digitálního prostředí je podmínkou konkurenceschopnosti České republiky. Doufám, že zjištěné závěry napomůžou tomu, aby se digitální ekonomika zařadila mezi politické priority. Státní správa má v této oblasti velký dluh, který je navíc prohlubován špatnými regulačními zásahy,“ komentoval Ján Simkanič, předseda Sdružení pro internetový rozvoj. Rozdíl mezi schopností soukromého sektoru a státní správy vyrovnat se s výzvami digitální ekonomiky považuje za největší v rámci EU. „Selhání české státní správy se dlouhodobě nedaří dohánět,“ zmínil.

Podíl informačního a mediálního sektoru na HDP ČR, definovaný přidanou hodnotou odvětví, je tvořen informačním a mediálním sektorem a inzertními výkony z reklamy na internetu. Celkový příspěvek informačního a mediálního sektoru k HDP ČR je dán součtem obou výše uvedených složek a dosahuje nominální hodnoty 1,744 mld. Kč. Příspěvek vybrané části informačního a mediálního sektoru tvoří 244 mil. Kč, příspěvek daný výkony internetové reklamy 1,504 mld. Kč.

internetova-reklama

Celá studie je k dispozici zde.

-mav-