Motivem ČOV pro olympiádu v Pchjongčchangu je 100

čtvrtek, 09. února 2017, 12:25 Aktuality, Marketing MediaGuru

Sté výročí založení republiky bude hlavním motivem české výpravy pro zimní olympijské hry 2018 v korejském Pchjongčchangu. Stylizovaná číslovka 100 a další grafické symboly ozdobí nejen oblečení olympioniků, ale doplní i logo Českého olympijského výboru. Výročí se stane inspirací i pro další aktivity ČOV.

zoh2018

„Volba motivu pro olympijské hry v Koreji byla tentokrát docela jednoduchá. Sté výročí založení Československa bude příští rok v České republice stěžejním tématem. My máme tu čest, že na olympijských hrách tuto republiku můžeme reprezentovat,“ řekl Jiří Kejval, předseda ČOV.

Ztvárněním tohoto motivu pokračuje Český olympijský výbor v tradici, kdy pro své aktivity hledá inspiraci přesahující hranice světa sportu. Pro Londýn 2012 vycházel design z obrazu Dvoubarevná fuga od Františka Kupky. V Soči 2014 nosili olympionici motiv inspirovaný secesním malířem Alfonsem Muchou. Loni v Riu je doprovázela stylizovaná postavička Emila Zátopka.

Grafický symbol v podobě stylizované číslice 100 vytvořil akademický malíř Milan Jaroš, který pro Český olympijský výbor vytvářel vizuální styl i pro hry v Londýně, Soči a Riu de Janeiro. „Inspirací pro závorky tvořící nuly v číslovce sto byly lidské ruce v gestu, které evokuje ochranu, bezpečí, ale i vymezení prostoru vytvořeného mezi dlaněmi. To gesto pro mne charakterizuje události roku 1918, kdy naši předkové vymezili prostor, na kterém pak budovali vlastní stát,“ uvedl Milan Jaroš.

Grafický motiv číslice 100 je připraven v několika barevných variantách, včetně zlaté a červeno-modro-bílé.

Součástí olympiády budou i olympijské parky, podobné těm, které loni mohli zájemci navštívit na Lipně či v Pardubicích, Plzni a Ostravě. ČOV koordinuje projekt Sport Parks Inspired by the Olympics, který spolufinancuje Evropská unie z programu Erasmus+. Do projektu se zapojily národní olympijské výbory z Belgie, Chorvatska, Francie, Finska, Itálie, Nizozemí a Rakouska.

-stk-