ČT začala natáčet minisérii Marie Terezie

úterý, 28. března 2017, 08:19 Aktuality, TV MediaGuru

V řeporyjském skanzenu Řepora padla první klapka dvoudílné historické minisérie Marie Terezie. Natáčela se zde scéna návratu Marie Terezie z Toskánska do Rakouska, kde se po smrti svého otce Karla VI. ujala vlády nad říší. Štáb se po jednodenním natáčení v Řepoře v polovině dubna přesune do Kroměříže. Natáčet se bude také ve Valticích, Bratislavě, Vídni, nebo Toskánsku.

„Po filmech Jan Hus nebo Život podle Václava Havla, na nichž jsme spolupracovali s francouzsko- německým kulturním kanálem Arte, je Marie Terezie dalším projektem, který otevírá České televizi pomyslné dveře ke skutečně významným mezinárodním spolupracím. Kromě toho, že jde o historicky unikátní koprodukční model, do nějž se zapojily čtyři evropské veřejnoprávní televize, vnímám význam projektu také v tom, že divákům v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku nabídne, kromě moderního filmového pojetí, také český pohled na evropské dějiny,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Maria Theresia, Česká televize, Maya production,
Maria Theresia, Česká televize, Maya production,

„Mezinárodní spolupráce na evropské úrovni je věc nejen prestižní, ale též nezbytná pro zachování významu české televizní tvorby v dalších obdobích. Žádná evropská televize se dnes nemůže spoléhat na to, že v konkurenci amerických kabelových televizí a internetových gigantů ufinancuje jen ze svých vlastních zdrojů takovou tvorbu, která má šanci zaujmout čím dál náročnější diváky,“ uvedl kreativní producent ČT Jan Maxa.

„Psát scénář pro čtyři evropské televize tak, aby každá byla spokojená se ‚svojí‘ Marií Terezií – s tím, jak ji chápe historie její země, nebylo jednoduché,“ přiblížila autorka scénáře Mirka Zlatníková. „Jedni ji vidí státotvorně, druzí spíše romanticky, další jako tvrdou vojevůdkyni. A všichni dohromady jako korpulentní dámu v letech, která nařídila povinnou školní docházku. Pro mě je to mladá dívka, které přistála na zádech obrovská říše v zoufalém stavu. Shodou okolností je právě tenhle okamžik prvním obrazem, který se bude točit,“ dodala,

Pod scénářem je podepsaná Mirka Zlatníková, dramaturgem je Radek Bajgar. Série vzniká v koprodukci České televize, RTVS, ORF, MTVA, Beta Film Gmbh (Ferdinand Dohna), MR Film (Oliver Auspitz).

-mav-