Sněmovna podpořila zákon upravující DVB-T2

středa, 05. dubna 2017, 06:50 Aktuality, TV MediaGuru

Sněmovna v úterý v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která má především zajistit přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Tuzemské domácnosti by tato změna měla podle odhadů vlády stát téměř pět miliard korun za pořízení nových přijímačů. Novela také zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a podle vlády má také víc chránit spotřebitele v oblasti elektronických komunikací.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si podle svého dřívějšího vyjádření od předlohy slibuje tlak na levnější mobilní data. Operátoři ale tvrdí, že novela ceny pro zákazníky nesníží, protože navrhované zvýšení pokut firmám bude působit opačně.

Novela zvyšuje pokuty udělované operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund už dříve prohlásil, že zvýšení pokut nemá oporu nikde v okolních zemích. Zvyšování sankcí je podle něj nesmyslné a jde proti logice snižování cen. Když se novelou už dříve předběžně zabýval sněmovní hospodářský výbor, řekl zástupce ministerstva průmyslu poslancům, že každý správní orgán musí zvážit, zda je pokuta likvidační, či nikoli.

Novela mimo jiné zkracuje čas na změnu operátora ze 42 na deset dní. Současná délka výpovědní lhůty podle ministerstva průmyslu často nahrává tomu, aby zákazník od změny operátora upustil. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Dosud se tak dělo jen při zhoršení podmínek smlouvy.

O2TV

Nový ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), který poslancům zákon při své sněmovní premiéře představil, připustil, že novela nemá přímý vliv na cenu mobilních dat. Jak ale uvedl, zvýšením konkurenčního prostředí může k levnějším službám vést. Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury vláda vypustila mlhu s cenami datových služeb, aby nebylo vidět, jaké náklady přinese tento zákon domácnostem.

Novela především technicky upravuje přechod digitálního televizního vysílání DVB-T na nový standard DVB-T2, který by měl nastat v únoru 2021. To ale přinese dopady na provozovatele televizního vysílání, operátory sítí zemského digitálního vysílání i na domácnosti. Někteří diváci si budou muset pořídit nové televizní přijímače nebo set-top boxy, budou také muset upravit své antény nebo společné televizní antény v bytových domech.

Podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou loni schválila vláda, by při průměrné ceně 12.000 korun za nový přijímač a 600 korun za set-top box měly domácnosti vynaložit téměř pět miliard korun. Zhruba miliarda korun se pak vrátí státu na dani z přidané hodnoty. Předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO) však náklady odhadl až na deset miliard korun.

Sněmovna zkrátila lhůtu pro projednání novely ve výborech na 20 dnů. Předlohu by mohla schvalovat už na své květnové schůzi. Politické strany se už dříve dohodly na tom, že projednání návrhu ve Sněmovně zkrátí tak, aby změna mohla projít legislativním procesem před koncem volebního období.

-čtk-