Mafra propustila novináře MF Dnes z nahrávky

čtvrtek, 04. května 2017, 12:09 Aktuality MediaGuru

Společnost Mafra se rozhodla propustit redaktora MF Dnes, vystupujícího na nahrávce, která ve středu začala kolovat na českém internetu. "Dnes se na internetu objevila pochybná nahrávka, o které nevíme kdo, kdy, kde a na čí zadání ji pořídil a vystupuje v ní jeden z redaktorů MF Dnes. I přesto, že neznáme odpovědi na předešlé otázky, musí mediální společnost Mafra chránit svou integritu, a proto se rozhodla s ním okamžitě rozvázat pracovní poměr," citoval server Lidovky.cz personální ředitelku skupiny Mafra Zuzanu Kuchtovou. Nahrávku ale Mafra označila za pochybnou. Mafra jméno novináře nezveřejnila, podle médií jde o Marka Přibila.

Nahrávky, na kterých jsou zachyceny útržky Babišových rozhovorů s jinými lidmi, zveřejnily propojené servery Svobodné fórum a Forum 24. Na první z nich, která má zhruba dvě minuty, se Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové. Sobotku označuje za "největší svini, kterou jsem poznal" a za "blbečka". Urážlivě také mluví o několika novinářích.

O předsedovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhém Babiš mluví jako o kariéristovi. Prý mu slíbil, že odstraní z rozhodčího soudu při komoře právníka Radka Pokorného, kterého média spojují se Sobotkou, ale nakonec se s Pokorným dohodl. Dlouhý se proti Babišovým slovům ohradil a požaduje omluvu.

Mafra

Na asi pětiminutové druhé nahrávce Babiš mluví s Markem Přibilem, redaktorem MF Dnes. Muž Babišovi říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění.

Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Sobotky a obchodních zájmů ministra Chovance. Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi a žádá muže, aby v této věci oslovil ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla.

"Řekněte Nachtigallovi, že jsem včera seděl se (dřívějším jihočeským hejtmanem Jiřím) Zimolou. A já jsem si myslel, že Zeman vyprovodí toho Chovance a že Zimola bude hvězda proti Sobotkovi, ale bohužel to vypadá, že... Já jsem mu tvrdil, že Chovanec je otrok Sobotky a že hraje na Zemana jen hry, ale on že ne. Ale bohužel to vypadá, že oni jsou spolu. Tak teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby," říká Babiš.

Babiš k nahrávkám uvedl, že: "Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá," řekl Babiš. Ve čtvrtek se rozhodl podat trestní oznámení.

Odmítl také, že by nějakým způsobem ovlivňoval články v médiích, jak naznačovala jedna z nahrávek.

Z redakce MF Dnes se ale v souvislosti s uvedenou kauzou rozhodl odejít dlouholetý ekonomický novinář Jan Sůra. Oznámil, že po 13 letech podal výpověď a že "důvody jsou asi všem jasné".

-čtk-, -mav-