ČSOB využila v edukativní kampani falešný web

pátek, 09. června 2017, 07:21 Aktuality, Marketing MediaGuru

Svou dlouhodobou kampaň ke zvyšování digitální gramotnosti odstartovala ČSOB falešným webem internetového bankovnictví. Tím testovala obezřetnost svých klientů. „Odkaz na falešný internetbanking jsme na měsíc vystavili na Seznam a Google. Častou chybou klientů totiž je, že na stránky banky vstupují přes vyhledávače. Jenže i tady hrozí, že padnou do pasti hackerů,“ říká Jan Vimr, výkonný manažer útvaru Řízení digitálních kanálů ČSOB.

csob_kampan

Během měsíce navštívilo „falešnou“ stránku banky celkem 61 434 lidí. „Nedopadli špatně, je vidět, že osvěta pomáhá. Zjistili jsme, že 67,5 % uživatelů nereaguje na reklamy a kliká na správné odkazy. Během kampaně se také snížil počet lidí, kteří přes vyhledávače na internetové bankovnictví vstupovali. Alarmující ovšem je, že téměř třetina klientů je nepoučitelná a navzdory edukaci vstupuje na falešný internetbanking opakovaně,“ doplňuje Jan Vimr.

Celkově však ČSOB hodnotí výsledek kampaně pozitivně. „Lidé navíc strávili na speciálně vytvořené stránce průměrně jednu minutu, což znamená, že si zobrazované doporučení přečetli,“ říká manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB Petr Vosála.

To, že lidé bezpečnost svých dat na sítích stále podceňují, potvrdil ČSOB i nedávno realizovaný průzkum. Lidé v něm mimo jiné odpovídali na dotaz, jak často si mění hesla internetového bankovnictví, zda si hesla či PIN poznamenávají na papírky, které nosí v peněženkách nebo zda poznají zabezpečené webové stránky.

„Tři čtvrtiny lidí považují pravidelnou změnu hesla do internetového bankovnictví za důležitou. S dodržováním této pravidelnosti jsou už ale na štíru. Jednou měsíčně by měnila heslo jen pětina lidí, jako optimální se dotazovaným zdá, že by měli heslo měnit jednou za půl roku (35,6 %), nebo dokonce jen jednou ročně (34,5 %),“ říká Petr Vosála. Nedostatečná obměna, ale i nedostatečná síla hesla je podle něj poměrně velkým rizikem na internetu, které však uživatelé nevnímají. ČSOB chce na tato nebezpečí upozornit, stejně jako na podvodné e-maily či falešné e-shopy.

V oblasti cyber security bude ČSOB spolupracovat také s youtubery. „Chceme ukázat, že i takto vážné téma internetové bezpečnosti lze podat interaktivní a zábavnou formou,“ uzavírá Marek Ditz z představenstva společnosti.

-stk-