Novela zákona o DVB-T2 prošla i Senátem

středa, 19. července 2017, 17:19 Aktuality, TV MediaGuru

Senát ve středu beze změny schválil vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. Novela také posiluje práva klientů mobilních operátorů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Přechod na nový standard je podle vlády nutný kvůli tomu, že ČR musí na základě mezinárodních dohod i rozhodnutí EU uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro novou generaci rychlého mobilního internetu.

Pro zákon hlasovalo 50 senátorů, sedm jich bylo proti. Senátoři už pak nehlasovali o pozměňovacím návrhu svého ústavně právního výboru, který chtěl mimo jiné odložit nejzazší konec vysílání v dosavadním formátu DVB-T na 30. červen 2022. Schválená verze počítá s termínem 1. února 2021.

DVBT2

Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) řekl senátorům, že bezplatné volně šiřitelné vysílání sleduje asi 60 procent domácností. Pokud by domácnosti o tuto bezplatnou platformu přišly, musely by se obracet na poskytovatele satelitní nebo kabelové televize, a za ty se již musí platit, popsal.

Ředitel strategie Českých radiokomunikací Marcel Procházka řekl v úterý na jednání senátního hospodářského výboru, že radiokomunikace zvýší do konce roku pokrytí signálem DVB-T2 až na 97 procent obyvatel ČR.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák řekl ve výboru, že zákon pokrývá většinu potřebných věcí, ale uměl by si představit i některé další detaily, které by zákon vylepšil. "Ale v celkovém souhrnu vytváří zákonnou pozici, na základě které potom Česká televize bude moci jednat," uvedl.

Novela počítá i s tím, že Česká televize bude muset nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů také jejich alternativu v původním znění s titulky.

Novela současně zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a také pokuty operátorům. Zavádí možnost ukládat operátorům pokuty procentem z jejich obratu. Lhůta pro změnu mobilního operátora se má zkrátit ze 42 na deset dní. Nově má také platit, že pokud klient neudělí prokazatelný souhlas s prodloužením smlouvy na dobu určitou, mění se tato smlouva na dobu neurčitou. Sjednocuje také délku výpovědních lhůt u služeb elektronických komunikací na nejvýše 30 dní.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na schválení zákona v tiskovém prohlášení uvedl, že se podařilo posílit práva zákazníků mobilních operátorů. "Věřím, že definitivním schválením této novely a jejím uvedením do praxe pomůžeme rozhýbat mobilní trh a že to český zákazník brzy pozná na levnějších tarifech a kvalitnějších službách," uvedl.

Novela vzbudila v souvislosti s operátory pozornost již při projednávání ve vládě. S kritikou se setkal návrh bývalého ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), aby operátoři nemohli nabízet jiné ceny než ty ceníkové. Spor byl nakonec hlavní příčinou Mládkova konce ve vládě.

-čtk-