Přehled: Očekávané události roku 2019

pondělí, 7. ledna 2019, 11:20 Marketing MediaGuru

Přinášíme přehled očekávaných událostí letošního roku, jež by mohly být zajímavé k marketingovému využití.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Rok 2019 přinese řadu událostí, které se dají využít pro marketingovou komunikaci. Přinášíme jejich přehled.

LEDEN

Od 6. ledna se jede Rallye Dakar. Od poloviny ledna do konce února se uskuteční Grand Restaurant Festival. Do kin přijde thriller Ticho před bouří s Matthew McConaugheym a Anne Hathaway, Kursk s Colinem Firthem či Skleněný s Brucem Willisem, Samuelem L. Jacksonem či Jamesem McAvoyem. Ve dnech od 10. až 13. února proběhne ve vybraných městech České republiky festival severských filmů Scandi. V Praze vystoupí Aurora, Tom Odell či Ennio Morricone. Ve dnech 17. až 20. ledna proběhnou na Výstavišti Brno veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour, v pražských Letňanech bude možné od 17. do 19. ledna navštívit veletrh For Decor & Home, 29. ledna se na stejném místě bude konat akce Reshoper, která přinese inspiraci ke zefektivnění online podnikání.

ÚNOR

O víkendu 8. až 10. února se poběží Jizerská 50. V Praze proběhne koncert kytaristy Slashe a francouzské zpěvačky ZAZ a v Brně a Ostravě vystoupí skupina The Dire Straits. Filmovou premiéru bude mít Colette: Příběh vášně, Chaos Walking, adaptace japonského manga Alita: Bojový anděl, animovaný Jak vycvičit draka 3, nový film Jaromíra Hanzlíka Léto s gentlemanem, film Jiřího Mádla Na střeše nebo komedie Vladimíra Michálka Úhoři mají nabito. Ve dnech 19. až 26. února proběhne festival španělských filmů La Película. V Brně se bude od 16. do 18. února konat veletrh obuvi a koženého zboží Kabo a módní veletrh Styl. Na přelomu měsíce zde proběhne také veletrh nábytku a interiérového designu Mobitex či Motosalon. Pražské Výstaviště bude ve dnech 22. až 24. února patřit drum and bass festivalu Let It Roll, zároveň zde bude možné od 21. do 24. února navštívit veletrh gastronomie a zařízení pro hotely a restaurace Top gastro & hotel a také Holiday World, středoevropský veletrh cestovního ruchu. V polovině měsíce zde také začne tříměsíční výstava animačního studia Pixar a 23. února začne Matějská pouť. V O2 areně proběhne 23. února UFC Fight Night.

BŘEZEN 

Ve středu 6. března zahájí 21. ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Ve dnech od 7. do 17. března se bude ve Švédsku konat Mistrovství světa v biatlonu. V sobotu 23. března budou předány ceny Český lev. V Ostravě se bude konat od 15. do 19. března Czechoslovak Fashion Week. Ve dnech 22. až 29. března se móda přesune do Prahy na Mercedes-Benz Prague Fashion Week. V pražských Letňanech proběhnou od 8. do 10. března veletrhy For Boat a For Caravan, dny 21. až 24. března budou patřit souboru veletrhů o bydlení a zahradě For Habitat, For Garden, For Interior či Design Shaker, následovat bude veletrh cyklistiky. Na pražském Výstavišti se bude ve dnech 22. až 24. března konat Festival Evolution. V Brně se bude na začátku měsíce konat ve dnech 14. až 17. března prodejní přehlídka Svět ženy a ProDítě, od 19. do 22. března Amper, mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení. Do kin vstoupí mimo jiné snímky Captain Marvel, Dozvuky války, nový snímek Tima Burtona Dumbo či český film Skleněný pokoj natočený podle stejnojmenné knihy o osudech majitelů brněnské Vily Tugendhat. V Praze vystoupí John Mayall.

DUBEN

RunCzech zahájí 6. dubna běžeckou sezónu pražským půlmaratónem. Začátkem dubna by měly být vyhlášeny literární ceny Magnesia Litera. V O2 areně vystoupí José Carreras a v Paláci Lucerna odehraje tři koncerty za sebou Bob Dylan. Ve Foru Karlín vystoupí Sergej Polunin. Na začátku měsíce proběhne v Letňanech od 4. do 7. dubna soubor veletrhů pro rodinu a volný čas – For Family, For Kids, For Pets a Aktiv 55+ a také For Horse. Ve dnech 9. až 11. dubna bude prostor patřit veletrhu reklamy, médií a polygrafie Reklama Polygraf, dále veletrhu obalových inovací a technologií, na který naváže sedmý ročník veletrhu eventových služeb. Brno bude 13. dubna hostit burzu historických vozidel. Téměř celý měsíc poběží Dny evropského filmu (4. – 21. 4.). Do kin vstoupí Shazam!, horor Hřbitov zvířátek, snímek Greyhound s Tomem Hanksem, Avengers: Endgame, Hellboy, česká černá komedie s Ivou Janžurovou Teroristka nebo Velké dobrodružství Čtyřlístek. Poslední dubnová sobota bude v Praze patřit festivalu Utubering.

KVĚTEN

První květnovou sobotu (4. 5.) se Utubering přesune do Brna, ve stejný den se bude konat i Brněnský Majáles. Ve dnech 4. a 5. května se v Praze poběží maratón. V květnu proběhne na Slovensku Mistrovství světa v ledním hokeji. V Itálii se pojede Giro d'Italia a v Polsku začne Mistrovství světa fotbalistů do 20 let. Ve Zlíně se ve dnech 3. až 10. května uskuteční Zlin Design Week. V Praze vystoupí Elton John, Alvaro Soler, Jamiroquai, Muse, Toto Cutugno, LP či Dido. Od 7. do 12. května se bude v Třeboni konat festival animovaných filmů Anifilm, v Praze se uskuteční ve dnech 9. až 12. května Svět knihy, který se bude letos věnovat paměti a vzpomínkám. Od 12. května zahájí Pražské jaro. Ve dnech 17. a 19. května proběhne v Praze motoristická slavnost Legendy. O víkendu 18. až 19. května bude možné v rámci Open House Praha navštívit veřejnosti obvykle nepřístupné budovy. Dny 24. až 26. května budou v Brně patřit Animefestu, festivalu japonského komiksu, filmu a moderní japonské kultury, ve Zlíně proběhne na přelomu května a června již 59. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Od 23. do 26. května se budou konat volby do Evropského parlamentu. Na pátek 24. května připadá Noc kostelů. Ve stejný den začne v Praze dvoudenní přehlídka autentických vín Praha pije víno. V Brně proběhne ve dnech 25. až 26. května soutěž vín Grand Prix Vinex, v Praze se od 28. do 30. května uskuteční mezinárodní veletrh vína Wine Prague. Na přelomu května a června vystoupí v Praze Cirque du Soleil se svým představením inspirovaným Avatarem. V Praze by měl proběhnout Prague Design Week. V kinech budou mít premiéry filmy jako Pokémon: Detektiv Pikachu, Aladin, John Wick 3: Parabellum s Keenu Reevesem, sci-fi Ad Astra s Bradem Pittem či Tommy Lee Jonesem či životopisný film Eltona Johna Rocketman.  

ČERVEN

V Praze bude koncertovat skupina Alice in Chains, Maroon 5, Backstreet Boys a Smashing Pumpinks také Bryan Ferry, Phil Collins a Mark Knofler. Ve dnech 5. až 6. června v Brně proběhne veletrh chytrých měst Urbis Smart City Fair. Ve čtvrtek 13. června začne téměř měsíční festival Smetanova Litomyšl, v pátek 14. června odstartuje Votvírák sezónu letních hudebních festivalů. Ve dnech 21. až 22. června proběhne Prague Metronome Festival. Od 21. do 30. června se v Minsku v Bělorusku budou konat Evropské hry. Do kin vstoupí film Godzilla II: Král Monster, X-Men: Dark Phoenix, Justice League Part Two s Benem Affleckem a Gal Gadot, Men in Black International či Tajný život mazlíčků 2. V pátek 28. června zahájí 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

ČERVENEC

Začátkem července začne Wimbledon. V Praze vystoupí 7. a 8. července Ed Sheeran, ve dnech 17. a 18. července skupina Rammstein. Na Slavkov Open proběhne 12. července koncert Sting: My songs. Ve stejný den na Točníku začne série festivalů České hrady. Ve dnech 4. až 6. července se bude u Hradce Králové konat festival Rock for People. V Táboře bude od 12. do 14. července festival Mighty Sounds. Od 17. do 20. července se uskuteční Colours of Ostrava. Na konci měsíce – od 25. do 28. července – se bude konat v Liberci festival Benátská!, ve dnech 25. až 27. července proběhne Sázavafest. V Uherském Hradišti bude přelom měsíce patřit Letní filmové škole (26. července – 4. srpna). Sportovní pole bude patřit cyklistické Tour de France. Na filmové plátno přijde Spider-Man: Daleko od domova, Shaft či Lví král. 

SRPEN

Začátkem měsíce se ve dnech 2. až 4. srpna pojede v Brně cena Grand Prix České republiky. Ve dnech 7. až 10. srpna proběhne metalový Brutal Assault, od 15. do 17. srpna Hip Hop Kemp. V týdnu od 5. do 11. srpna se bude konat 8. ročník Prague Pride. V Praze vystoupí Metallica, na Lokti The Offsprings. Na přelomu měsíce se pojede španělská Vuelta (24. 8. – 15. 9.). V Brně se bude od 24. do 26. srpna konat podzimní veletrh obuvi a koženého zboží Kabo a módní veletrh Styl. Do kin přijde Toy Story 4, pohádka Hodinářův učeň, nový snímek Quentina Tarantina Once Upon a Time in Hollywood, fantasy Artemis Fowl a film Petra Kolečka Přes prsty.

ZÁŘÍ

První polovina měsíce bude patřit Mistrovství světa v basketbalu, které se bude konat v Číně a na němž bude poprvé zastoupena i Česká republika, naposledy se totiž čeští hráči na šampionát dostali ještě v době Československa v roce 1982. V září by měla proběhnout módní událost Mercedes-Benz Fashion Week. Do Prahy zavítá Michael Bublé a Ariana Grande. Většinu měsíce bude v hlavním městě probíhat festival Dvořákova Praha. Premiéru bude mít horor To: Kapitola 2, film Panství Downtown, nový snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče či adaptace stejnojmenného románu Jaroslava Rudiše Národní třída.  

ŘÍJEN

Ve dnech 7. až 11. října se bude v Brně konat Mezinárodní strojírenský veletrh a spolu s ním i veletrh technologií pro ochranu životního prostředí, v Praze od 10. do 13. října proběhne v pražských Letňanech veletrh nábytku, interiérů a doplňků a také veletrh For Gastro & Hotel, od 17. října bude veletržní prostor patřit hračkám, videohrám a potřebám pro děti a kojence. V Pardubicích se 13. října poběží Velká Pardubická. Jihlava bude ve dnech 24. až 29. října hostit Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Dny 10. až 13. října budou zasvěceny festivalu světla Signal. Na konci měsíce zahájí Designblok. V Praze vystoupí David Garrett nebo Eros Ramazzotti. Do kin vstoupí filmy Gemini Man, Joker, The Goldfinch, Ovečka Shaun 2: Farmageddon, Angry Birds ve filmu 2, Wonder Woman 2, Terminátor opět s Arnoldem Schwarzeneggerem, Charlieho andílci nebo české snímky Pražské orgiePoslední aristokratka. 

LISTOPAD

V Brně se ve dnech 8. až 10. listopadu bude konat veletrh sportu, tance a zábavy Life!. Na 16. listopadu by měla připadnout Noc divadel. Do Prahy zavítá Andrea Bocelli nebo Sarah Brigthman. Proběhnout by měl Festival francouzských filmů či Czech Design Week. Premiéru bude mít Ledové království II, česká pohádka Vánoce na draka a film Vánoce budou.

PROSINEC

Prosinec bude patřit především adventu a všemu, co k němu patří. A také Star Wars: Epizodě IX. 

-stk-