ČT: Spokojenost diváků s vysíláním ČT se loni zvýšila

úterý, 5. února 2019, 12:20 Aktuality, TV MediaGuru

Výzkum divácké spokojenosti ukázal, že úroveň spokojenosti s programem ČT byla loni nejvyšší za posledních pět let.

Foto: Česká televize

Foto: Česká televize

Česká televize uvedla, že na základě výsledků výzkumu divácké spokojenosti dosáhla v loňském roce nejvyšší diváckou spokojenost se svým programem ze všech televizních stanic. Zatímco průměrná spokojenost na českém televizním trhu je 8,2 (na desetibodové škále), Česká televize dosáhla na 8,4. To má být zároveň nejvyšší hodnota za posledních pět let.

ČT si polepšila i v hodnocení originality (z 57 na 62 %), a nad průměrem televizního trhu je také z pohledu míry zaujetí pořady (TV trh 64 %, ČT 67 %). Z hlediska programových formátů jsou diváci starší patnácti let nejspokojenější s vysíláním ČT sport a ČT art, oba s koeficientem spokojenosti 8,6.

Mezi nejlépe hodnocené pořady, z pohledu kvalitativních parametrů, patřily v loňském roce devátá řada StarDance (9,2), koprodukční velkofilm Marie Terezie, na ČT2 přímý přenos novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků (9,4) či cyklus Národní klenoty (9,2). Na zpravodajské ČT24 zaujala Prezidentská debata (9,3) i pořad Hyde Park Civilizace.

Na kulturním programu ČT art, který s 82 % dominuje originalitě programu celého tuzemského televizního trhu a s 80 % i míře zaujetí, se nejvyšší spokojenosti těšil cyklus Obecní dům, jak jej neznáte (9,2) a cyklus Nejkrásnější památky světa (9,1).

Program České televize v průměru lépe hodnotí ženy. Nejspokojenější věkovou skupinou jsou lidé ve věku 30-54 let.

Odlišná metodika měření spokojenosti platí pro dětský program. Při průzkumu hodnotili dotazovaní vysílání ČT :D jako celek, a to na bodové škále od jedné do pěti (kde jednička je nejlepší a pětka nejhorší). U dětí si stanice Déčko vysloužilo koeficient 1,3.

Všechny ukazatele jsou součástí měření veřejné hodnoty vysílání České televize. Údaje o divácké spokojenosti získává Česká televize díky vlastnímu sociologickému výzkumu. Respondenti přidělují pořadům, které v daném týdnu zhlédli, známku 1 až 10, kdy: 1 = nejhorší hodnocení, 10 = nejlepší hodnocení. 

-mav-