Český rozhlas rozšiřuje digitální DAB+ na 80 % populace

pátek, 1. listopadu 2019, 12:00 Aktuality, Rádio MediaGuru

Pokrytí digitálního vysílání Českého rozhlasu se od pátku zvyšuje na 80 populace.

Zdroj: ČRo

Zdroj: ČRo

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spouští v pátek 1. listopadu 2019 digitální vysílání z devíti nových DAB+ vysílačů v Čechách i na Moravě. Digitální vysílání DAB+ je nyní dostupné pro 80 % populace České republiky. „Dostupnost příjmu DAB+ se tak vyrovnává dostupnosti analogového vysílání FM,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Jde o vysílače velkého výkonu: České Budějovice-Kleť, Jáchymov-Klínovec, Brno-Kojál a Zlín-Tlustá hora. Dále o vysílače: Klatovy-Doubrava, Olomouc-Radíkov a Nový Jičín-Veselský kopec. Pokrytí přímo v Plzni posílí městský vysílač Plzeň-Sylván a stuhové pokrytí dálnice D1 doplní vysílač Tasov- Tasov.

„Dokončení další etapy výstavby sítě DAB+ představuje významný milník. Stanoviště vysílačů byla zvolena zejména s ohledem na maximální efektivitu provozu a na zajištění kvalitního příjmu zejména na dálnicích a v městských aglomeracích,“ řekl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

V multiplexu bude stejně jako doposud šířeno celkem patnáct rozhlasových stanic Českého rozhlasu ve standardu DAB+ s kódováním HE-AAC. 

Téma digitálního vysílání reflektuje také automobilový průmysl. Evropský kodex elektronických komunikací, který vešel v platnost v prosinci loňského roku, nařídil do dvou let všem automobilkám instalovat do automobilů digitální tunery. „Rozhodli jsme se, že náš úplně první vůz, který bude již v základní výbavě všech verzí obsahovat digitální příjem DAB+, bude srdce naší značky, nová Škoda Octavia. Ta bude nabitá množstvím dalších technologií a bude poprvé představena v Praze 11. 11. 2019,“ uvedl Petr Janeba, vedoucí marketingu Škoda Auto ČR.

-mav-