Porsche ČR: Tržní podíl nebude jediné měřítko úspěchu

středa, 29. ledna 2020, 07:30 Marketing MediaGuru

Měřítkem úspěchu automobilek už nebude do budoucna pouze absolutní objem prodeje nebo tržní podíl, myslí si jednatel Porsche ČR Jan Hurt.

Zdroj: Porsche ČR

Zdroj: Porsche ČR

Společnost Porsche Česká republika, jež na tuzemský trh dodává značky Volkswagen, Audi, SEAT nebo Cupra ze skupiny Volkswagen, loni zaznamenala 7% pokles v počtu předaných automobilů. Celkem jich předala 41 743. Největší pokles zaznamenaly osobní vozy Volkswagen (-16,8 %), naopak největší růst si připsal SEAT s Cuprou (+20,6 %). Audi rostlo o 0,8 % a Volkswagen užitkové vozy o 2,6 %. Obrat společnosti dosáhl hodnoty 25,609 mld. Kč (-1,7 %). I přes pokles ale zůstává společnost podle svého tvrzení sebevědomá. „Stojíme na prahu nové doby, která přináší elektromobilitu, a my budeme tím, kdo udává trend,“ popsal jednatel firmy Jan Hurt „Měřítkem úspěchu nebude pouze absolutní objem nebo tržní podíl, ale i schopnost plnit emisní limity,“ myslí si.

V souvislosti s limity plánuje Porsche ČR na český trh letos přivést několik elektromobilů a hybridních vozů, například VW e-up, Audi e-tron sportback nebo SEAT el-Born. „S tím musí jít ruku v ruce vybavenost dealerů. U nich intenzivně probíhají školení personálu s cílem nejen prodávat, ale také servisovat hybridy a elektromobily, a proces vybavenosti potřebnými zařízeními, zejména pak dostatečným množstvím nabíječek,“ přiblížil Hurt. V tomto ohledu odstartovala loni společnost v Česku pilotní projekt Moon, nabízející nabíjecí infrastrukturu, včetně nástěnných nabíječek či domácích akumulátorových systémů. Jen za loňské období prodala produkty v hodnotě téměř 6,5 mil. korun.

Kromě elektromobility se budou značky ve své produktové strategii soustředit i na digitalizaci, kterou chtějí oslovit zejména mladou generaci. „Software bude v mobilním světě reprezentovat zhruba 90 % inovací,“ předpověděl Hurt.

Lokální marketingové aktivity jen s mírnými změnami

Zatímco na globální úrovni se jednotlivé značky více orientují na zelenou mobilitu, ve strategii svých lokálních marketingových aktivit v Česku udělaly ve srovnání s loňskem jen mírné změny.

Volkswagen bude i nadále podporovat běžeckou sérii RunCzech. „Na jednotlivých akcích se chceme více zasadit o používání ekologických materiálů, aby nepůsobily příliš velkou zátěž pro životní prostředí,“ řekl Jiří Štoček, vedoucí divize Volkswagen osobní vozy. Kromě toho posiluje značka své spojení s fotbalem. U příležitosti konání evropského šampionátu se spojila se současným členem nejužšího vedení fotbalové Chelsea Petrem Čechem. Dlouhodobými ambasadory značky se stala trojice fotbalových krajánků působících v německé Bundeslize, italské Serii A a turecké Super Lig – Pavel Kadeřábek, Ladislav Krejčí a David Pavelka. Součástí fotbalových aktivit má být i speciální edice akčních modelů.

Audi bude i nadále rozvíjet spojení se zimními sporty (partnerství se Špindlerovým Mlýnem či akcí SnowJam) a golfem (Audi Quattro Club). Pokračovat bude i s hotelem Savoy, Kampa Parkem nebo akcí Global Social Awards. „Také chceme rozvíjet náš Audi Ambassador program. Vedle Tomáše Satoranského, se kterým jsme zahájili spolupráci loni, budeme hledat i jiné tváře,“ prozradil za Audi její vedoucí Marcel Archleb. Od podpory festivalu Soundtrack Poděbrady, se kterým se značka spojovala poslední tři roky, upouští, místo toho navázala spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov.

I SEAT bude nadále podporovat svou přítomnost na českých horách, konkrétně ve skiareálu Ještěd, i své spojení s fotbalem (partner Fortuna:Národní liga) a atletikou (Český atletický svaz).

Volkswagen užitkové vozy letos oslaví 70 let od výroby svého prvního vozu – T1. Na 13. června plánuje Transporter sraz, jehož součástí bude spanilá jízda Prahou i koncert na holešovickém Výstavišti.

Kromě podpory jednotlivých značek se letos Porsche ČR zaměří také na rozvoj Das Welt Auto, prodávající ojeté vozy. Investovat bude do digitalizace, vylepšení webových stránek, ale i do marketingové komunikace.

Součástí letošních aktivit je také spuštění kariérního portálu Carjobs.cz, kde je umístěna nabídka volných pracovních míst u všech 98 autorizovaných partnerů společnosti Porsche ČR.

-stk-