ČT odhaduje letošní pokles z reklamy a sponzoringu na 120 mil. Kč

neděle, 3. května 2020, 08:25 TV, Reklama, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Letošní rok měl být ve znamení vyšších výnosů z prodeje reklamy a sponzoringu. Kvůli zrušení sportovních akcí ale očekává ČT snížení o 120 mil. Kč oproti plánu.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Pokles výnosů z prodeje reklamy a sponzoringu na České televizi v letošním roce odhaduje vedení televize na 120 mil. Kč oproti původnímu plánu. Snížení komerčních výnosů je způsobeno především přesunutím významných sportovních událostí (MS hokej, LOH a ME fotbal) na příští rok. ČT ale zároveň počítá s nižšími výdaji z důvodů nekonání těchto událostí v letošním roce. Původně plánované výnosy ze sportovních událostí by tak měly být realizovány v příštím roce. Vyplynulo to z informací zveřejněných na středečním jednání Rady ČT.

Česká televize v souvislosti s přijatými opatřeními kvůli koronavirové pandemii zrušila výrobu a vysílání původně naplánovaných pořadů v hodnotě 97 mil. Kč. Jednalo se především o kulturní a právě sportovní akce. Dále byla zrušena výroba nových dílů u některých běžících formátů. Výroba těchto zrušených pořadů nemá být realizována ani v následujících měsících a letech.

Zároveň ale ČT schválila od března 2020 do výroby řadu projektů reagujících na situaci kolem koronaviru, především jde o dětský vzdělávací pořad UčíTelka a nový kanál pro seniory ČT3. Náklady na výrobu a vysílání těchto pořadů, včetně obsahu pro nový program ČT3, byly zatím schváleny ve výši 43 mil. Kč. Tato výše zahrnuje i náklady na tzv. reprízné, tedy odměnu, která je dle smluv placena autorům a umělcům za znovuuvedení díla.

Očekávané ukončení vysílání pořadu UčíTelka je k datu 19.června 2020, program ČT3 je zatím připraven k vysílání do konce 3. čtvrtletí 2020.

ČT má letos navýšit příjmy z reklamy a sponzoringu o třetinu

pondělí 24. února 2020

V případě prodeje vysílacích práv očekává ČT oproti plánu nižší výnosy ve výši 30 mil. Kč. Naproti tomu v souvislosti s očekávanými nižšími prodeji dojde na straně nákladů ke snížení o 9 mil. Kč.

Česká televize pro letošní rok původně předpokládala, že z prodeje klasických reklamních spotů získá 110 mil. Kč a z prodeje sponzoringu a product placementu (mohou být umísťovány i na ČT1) 215 mil. Kč. Celkově z podnikatelské činnosti (včetně prodeje práv, merchandisingu, barterů, výnosů z internetové reklamy aj.) předpokládala letos příjem ve výši 770 mil. Kč.

-mav-