AKA: Pesimismus agentur se v posledních týdnech zmírňuje

pondělí, 22. června 2020, 07:40 Reklama MediaGuru

Predikce komunikačních agentur je nyní výrazně lepší než před několika týdny. Dochází i k oživování výběrových řízení, řekl nový prezident Asociace komunikačních agentur Marek Slezák.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Podle interního průzkumu Asociace komunikačních agentur (AKA) dochází v posledních týdnech k výraznému posunu ve vnímání současné situace stižené pandemií koronaviru. Většina agentur již funguje v běžném režimu. Zároveň s postupným uvolňováním vládních opatření přichází i oživení reklamního trhu. „Pesimismus, který vládl začátkem dubna, se již zmírňuje. Predikce agentur jsou nyní výrazně lepší. Dochází i k oživování výběrových řízení,“ uvedl na webináři „Post-Covid Retail oborové organizace POPAI nový prezident AKA Marek Slezák.

Odhad poklesu obratu na základě zrušených nebo odložených zakázek dosahuje podle AKA 20 až 30 %, což odpovídá i situaci v zahraničí. „Výjimečně se objevují i extrémy ve výši 60 %,“ dodal Slezák s tím, že na druhou stranu některé členské agentury vykázaly i růst, dosahující úrovně i 20 %. V průměru agenturu tak ztráta obratu v hrubých čísel vychází na 10 milionů korun. Prvotní odhady poklesu v rámci členských agentur za první pololetí letošního roku v řádu nižších stovek milionů korun se tak podle Slezáka nepotvrdí. „Nebude to tak hrozné, jak to původně vypadalo,“ dodal.

AKA: Reklamní průmysl může přijít o stovky milionů

pátek 13. března 2020

Pozitivní podle Slezáka je, že ani během nouzového stavu nebyl zásadně narušen řetězec dodavatelsko-odběratelských plateb, takže se agentury ani jejich dodavatelé nedostaly do druhotné platební neschopnosti. „Většina agentur drží splatnost, mají k tomu vůli i zdroje,“ přiblížil Slezák.  

Agentury sice chystají úsporná opatření, ale poučeny z minulé krize v letech 2008 až 2009 se již nechtějí pouštět do hromadného propouštění zaměstnanců. „Uvědomují si, jak těžké je najít na trhu kvalitní lidi, a proto se jich hned nechtějí zbavovat,“ vysvětlil Marek Slezák. K udržení zaměstnanců i překlenutí náročného období vyhledávají různé subjekty podporu státu – nechávají si vyplácet náhrady na zaměstnance v karanténě, využívají levné provozní půjčky či možnosti odkladu zálohových plateb na daně.

Dvě třetiny agentur rovněž revidují své interní procesy. Důsledkem karantény je posílení home office a vzdálené práce. „To agenturám do budoucna umožní i rychlejší růst bez nutnosti zřizování nových kanceláří, navíc tím vyjdou i vstříc mladším generacím – mileniálové jsou známi tím, že rádi pracují v různých prostředích,“ doplnil Slezák.

AKA dále jedná s Ministerstvem průmyslu a obchodu na možnostech stimulace zadavatelských poptávek. Rovněž je v přípravě grant na marketingovou podporu malých a středních podniků. Aktivně spolupracuje také s Hospodářskou komorou.

V květnu AKA spustila internetovou stránku Komunikace pomáhá, kde je možné najít nejrůznější projekty profesionálů v oboru na podporu živnostníků a řemeslníků, na dodávky respirátorů pro zdravotníky, informační portál o Covid-19 a další.

-stk-