Digitální předplatné v pandemii roste, média by neměla zaspat

pondělí, 2. listopadu 2020, 07:30 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Digitální předplatné roste nejen Netflixu, ale i zpravodajským médiím. V čele světového žebříčku stojí The New York Times.

Zdroj: The New York Times

Zdroj: The New York Times

Pandemie koronaviru dolehla výrazně i na média a jejich reklamní výnosy, které se v souvislosti s krácením marketingových rozpočtů mnohých zadavatelů snížily. Nicméně právě s Covid-19 spojená karanténa a omezení pohybu přispívá ke zvyšování digitálního předplatného, které si lidé zaplatí ve snaze získávat relevantní informace o aktuální situaci. Jen americký deník The New York Times získal během druhého letošního čtvrtletí 669 tisíc nových digitálních předplatitelů a s celkovým počtem 5,7 mil. digitálních předplatitelů je v čele světového žebříčku. Dařilo se však i jiným titulům, mimo jiné i slovenskému Denníku N, jak vyplývá z reportu organizace FIPP. 

Již zmíněnému The New York Times se během druhého kvartálu podařilo poprvé získat vyšší obrat z digitálních aktivit (185,5 mil. USD) než z tiskových (175,4 mil. USD). Měsíčně deník evidoval průměrně 130 mil. čtenářů, což je o 32 % více než ve stejném období loni, a o něco méně než letos na jaře. I tak se ale kvůli poklesu inzerce provozní zisk snížil v meziročním srovnání o 6,2 % na 52,1 mil. dolarů. 

„Dokázali jsme, že je možné vytvořit ctnostný kruh, v němž investice vložené bezvýhradně do vysoce kvalitní žurnalistiky vedou k hluboce angažovanému publiku, které podporuje nárůst tržeb, a tím i další investice,“ popsal výsledky odcházející šéf The New York Times Mark Thompson.

The New York Times však není jediný titul, kterému se na poli digitálního předplatného daří. Největší nárůsty zaznamenaly britský Tortoise, čínský Caixin, americký The Athletic a Boston Globe a slovenský Denník N.

Největší nárůst v digitálním předplatném za druhý kvartál 2020, zdroj: FIPP

Největší nárůst v digitálním předplatném za druhý kvartál 2020, zdroj: FIPP

Kupříkladu americký sportovní deník The Athletic se potýkal s propadem kvůli tomu, že se v důsledku pandemie zastavilo téměř veškeré sportovní dění. V červnu letošního roku propustil 8 % svých zaměstnanců, v září však již hlásil milion digitálních předplatitelů.

TOP 15 titulů s největším počtem digitálních předplatitelů na světě, zdroj: FIPP

TOP 15 titulů s největším počtem digitálních předplatitelů na světě, zdroj: FIPP

„Zdrojem zklamání naopak zůstává magazínový průmysl, který i nadále digitální předplatné do značné míry ignoruje. V příštích měsících se to ale musí změnit, protože dramatický pokles reklamního trhu ukazuje, že se mediální domy v době krize nemohou spoléhat na reklamu,“ píše za organizaci FIPP její šéf James Hewes. 

V neposlední řadě je nutné dodat ještě jedno srovnání. Byť digitální předplatné u zpravodajských médií v letošním roce roste, i tak tahají v internetovém placeném obsahu za kratší konec. 

Necelých šest milionů předplatitelů The New York Times vypadá jako poměrně malé číslo ve srovnání se 195 mil. předplatitelů Netflixu a se 138 mil. premium předplatitelů Spotify. 

Nárůst předplatitelů Netflixu ve třetím čtvrtletí zpomalil

středa 21. října 2020

Mnoho předplatitelů získává pro svou službu i Amazon, který eviduje na prémiovém účtu 150 mil. předplatitelů. Kolik z nich však využívá jeho videoslužeb, neprozrazuje. Podle průzkumu agentury Kantar tvořil Amazon v průběhu druhého kvartálu 23% podíl na všech streamovacích videoslužbách, zatímco na začátku roku to bylo jen 14 %. Až za ním se zařadil Netflix, Disney+ se 60,5 mil. předplatitelů, Hulu, HBO Max, Peacock a Apple TV+.

-stk-