DVB-T2: CRA provedly finální úpravy vysílacích sítí

neděle, 1. listopadu 2020, 08:25 Aktuality, TV MediaGuru

Po téměř roce postupného vypínání DVB-T sítí skončil přechod na DVB-T2.

Zdroj: České Radiokomunikace

Zdroj: České Radiokomunikace

Po téměř roce postupného vypínání DVB-T sítí skončil přechod na DVB-T2. České Radiokomunikace (CRA) provedly v časných ranních hodinách 29.10. 2020 poslední úpravy finálních vysílacích sítí DVB-T2. Došlo k vypnutí programů televizních skupin v multiplexu 22, které zůstávají vysílat ve finálním multiplexu 23.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 55 % domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. 

Všechny televizní stanice v multiplexu 22, které byly vypnuty ve čtvrtek 29.10. v ranních hodinách, už vysílají v multiplexu 23. Diváci v zásadě nemusí přelaďovat, programy zůstávají na stejných vysílacích kanálech. Pokud někomu stanice zmizí z nějaké předvolby, měl by ji najít na jiné předvolbě. Pokud mu stanice v seznamu chybí, je potřeba znovu automaticky naladit. Změna se týká stanic skupin Nova, Barrandov, Seznam a Noe.

Do multiplexu 22 byly zařazeny i tři nové programové pozice, které jsou připraveny pro spuštění nových televizních stanic.

Ve standardu DVB-T2 vysílá celkem 39 televizních stanic, z toho je 40 % dostupných ve vysokém rozlišení (HD). V rámci terestrického TV vysílání je možné naladit také deset rádiových stanic (podrobný rozpis viz níže).

Radiokomunikace 28. října dokončí přechod na DVB-T2

pondělí 26. října 2020
Programy vysílající v DVB-T2, zdroj: České Radiokomunikace

Programy vysílající v DVB-T2, zdroj: České Radiokomunikace

-mav-