Novinářské organizace píší Kellnerovi kvůli svobodě médií

středa, 21. října 2020, 07:35 Aktuality, TV MediaGuru

Několik novinářských organizací se obrátilo na Petra Kellnera, nového vlastníka televizních stanic v zemích střední a východní Evropy, aby chránil nezávislost médií.

Zdroj: CME

Zdroj: CME

Několik novinářských organizací, mezi nimi Mezinárodní tiskový institut (IPI) nebo Reportéři bez hranic (RSF), se obrátilo na Petra Kellnera, aby se veřejně zavázal dodržovat svobodu slova a redakční nezávislost bez ohledu na politické nebo finanční tlaky. Organizace adresovaly Kellnerovy výzvu v otevřeném dopise.

Organizace na ochranu novinářů a svobody slova připomínají, že akvizice PPF, které nově připadlo přes 30 televizních stanic vysílajících pro přibližně 45 milionů diváků, bude mít dalekosáhlý dopad na mediální prostředí ve středovýchodní Evropě. Obchod přišel v době, kdy se svoboda médií a nezávislá žurnalistika v tomto regionu ocitly pod významným tlakem. „Skupině PPF připadne zodpovědnost... jako v každé demokratické společnosti dodávat občanům nezávislé informace týkající se veřejných záležitostí," uvádí se v otevřeném dopise adresovaném Kellnerovi. „Je zásadní, aby PPF tomu dostála."

Za klíčové také novinářské organizace považují, aby PPF dodržela zásady redakční nezávislosti vzhledem k tomu, že televize, které nyní vlastní, hrají důležitou roli ve veřejné debatě v jednotlivých zemích. Novinářské organizace vyzývají, aby se skupina PPF vyhnula propagování nějakých obchodních nebo politických zájmů. „Novináři musejí mít možnost sledovat kauzy bez ohledu na to, kam zasahují," píše se také v dopisu. V souvislosti s podnikáním PPF v Číně organizace Kellnera žádají, aby „bez ohledu na dopady pro další investice nebo vztahy" zajistil, aby televize patřící do CME měly svobodu pokud jde o kritiku čínské politiky nebo investic ve svých zemích a aby nebyly vystaveny tlaku, že mají své postoje zmírnit nebo se určitým tématům vyhýbat.

„Jsme přesvědčeni, že potřeba názorové plurality je pevně zakotvena už ve snaze o co největší divácký zásah a prostor na vysoce konkurenčním televizním a mediálním trhu. Jak PPF, tak CME, respektují a zároveň vyžadují nezávislou, objektivní a pluralitní žurnalistiku, která odpovídá nejvyšším profesionálním standardům. Tyto cíle PPF ostatně veřejně deklarovala už při dokončení celého procesu převzetí CME," uvedl výkonný ředitel CME v ČR, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku Didier Stoessel. PPF podle něj věří ve svobodu, demokracii, podnikatelského ducha, v profesionalitu a názorovou pluralitu. To jsou hodnoty, ke kterým se v rámci společenské odpovědnosti bude hlásit i při vlastnictví média, jakým je CME.

Novinářské organizace uvádějí, že se na Kellnera obracejí i kvůli tomu, že ředitel pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF Vladimír Mlynář před časem nechtěl dopředu vyvrátit obavy, že by PPF mohla prostřednictvím Novy a skupiny CME prosazovat své ekonomické nebo politické zájmy. Mlynář v rozhovoru na ČT24 řekl, že „každý, kdo si koupí majetek, včetně médií, a zaplatí za něj velké peníze, má právo s ním nakládat". Řekl, že PPF bude vytvářet „slušnou, vyváženou komerční televizi".

Kellnerova skupina PPF se stala novým vlastníkem společnosti Central European Media Enterprises (CME), pod kterou spadá například česká televize Nova nebo slovenská Markíza. PPF si podle odpovědi novinářským organizacím zaslané ČTK uvědomuje klíčovou roli nezávislých a objektivních médií v dnešní společnosti, a bude se proto i nadále řídit hodnotami a pravidly, díky nimž si zpravodajství a publicistika CME získaly odborný i divácký respekt.

Plné znění dopisu Petru Kellnerovi

Dear Mr Kellner,

In light of recent developments, the undersigned partners of the Media Freedom Rapid Response (MFRR) and other press freedom organisations, are writing to raise a number of topics regarding media ownership and editorial independence.

We are aware that on 6 October, the European Commission gave the green light under the EU Merger Regulation for your PPF Group to purchase a majority stake in the Central European Media Enterprises (CME) from AT&T’s WarnerMedia for approximately €940 million. After the deal was finalised on 13 October, your company added to its business portfolio more than 30 TV channels broadcasting to approximately 45 million people across Bulgaria, Czechia, Romania, Slovakia and Slovenia, including influential brands such as bTV and Nova.

This acquisition has wide-ranging implications for the media landscapes in each of these five states. It also comes at a time when media freedom and independent journalism are under significant pressure throughout Central and Eastern Europe, including all five countries mentioned above. Therefore, in taking over CME at this time, PPF Group will shoulder a significant responsibility in light of the media’s role, in any democratic society, of providing citizens with independent information on matters of public interest. It is essential that it lives up to it.

As a consortium of organisations with decades of shared experience working in Central and Eastern Europe, we are all too aware that the commitment of media owners to the value of quality, independent journalism is a key determinant for media freedom in the region. The importance of these issues has recently been outlined in the European Commission’s Rule of Law report, which singled out media ownership and transparency as major underlying issues in all five of the aforementioned countries.

Central here is the issue of editorial independence. In your last PPF Annual report, you clearly stated that you have no desire for the company to enter politics in any way. It is essential this standard is upheld, given that the media outlets you now own play a major role in public debate and opinion in their respective countries. Outlets with such a wide reach have a particular responsibility to provide citizens with independent, quality information while avoiding the promotion of specific commercial or political interests or the perception thereof.

It is also for this reason that their ability to work free from any interference is paramount. Newsrooms must be able to cover any topic without rebuke and the press must be free to carry out its watchdog role in holding those in power to account, whatever their level of political or business influence. Journalists must be able to follow the story wherever it leads.

In this context, we note PPF’s extensive commercial dealings with China, whose leadership is particularly averse to criticism, especially on issues such as the treatment of Uighur Muslims in Xinjiang, Taiwan or Hong Kong, where a mass crackdown on fundamental rights is underway. The growing role of China in Central Europe is an issue of undisputed public interest in the region. Therefore, we ask you to ensure that the outlets you own are editorially free to publish critically about Chinese policy or investment in their countries without pressure to soften stances or avoid certain issues, no matter the repercussions for other investments or relations. Likewise, they must not become PR firms for boosting China’s image or currying favour.

Cross-sector media ownership, as in the case of PPF’s media investment, carries inherent risks. Sadly, examples abound in recent years of cases where similar takeovers by business groups in Europe have led to the swift replacement of editors for what appeared to be reasons related to political or business interests. The apparent instrumentalization of media for private ends rather than the public good greatly damages the perception of editorial independence and contributes to diminished public trust in the media overall. It is vital that such practices are not repeated elsewhere.

Considering these concerns, our organisations call on you to take this opportunity to reaffirm your support publicly for the values, norms and laws that underpin media freedom. In addition, as the owner of PPF Group, we ask you to commit in writing to ensuring that the editorial independence of all stations newly acquired by your group will be respected, regardless of political or financial pressure.

We note that when previously asked to make such commitments by the Czech Syndicate of Journalists, PPF’s Chief of Public and Government Affairs, Vladimír Mlynář, a former independent journalist himself, declined to address such concerns.

Doing so now, in the wake of the purchase of CME being finalised, would be an important symbol of PPF’s re-commitment to protecting media freedom and ease the uncertainty that many journalists across these 30 TV stations are feeling at this moment.

Our organisations will continue to closely monitor this situation and would be glad to offer our combined expertise on matters of press and media freedom.

We ask you to take our concerns into consideration and look forward to seeing your response.

Signed

ARTICLE 19
European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
European Federation of Journalists (EFJ)
International Press Institute
Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT)
Reporters Without Borders (RSF)

Odpověď společnosti CME

Vážení kolegové,

děkujeme za Váš dopis z 20. října 2020, Váš zájem o CME nás těší.

PPF koupila CME s cílem dál budovat a rozvíjet síť profitabilních komerčních televizí. Chce přinášet divákům kvalitní televizi obsahující nejen zábavu, ale také původní domácí tvorbu. A samozřejmě zpravodajství, postavené na novinářské profesionalitě, redakční nezávislosti a obsahové atraktivitě. PPF si uvědomuje klíčovou roli nezávislých a objektivních médií v dnešní společnosti a bude se proto i nadále řídit hodnotami a pravidly, díky nimž si zpravodajství a publicistika CME získaly odborný i divácký respekt.

Jsme přesvědčeni, že potřeba názorové plurality je pevně zakotvena už ve snaze o co největší divácký zásah a prostor na vysoce konkurenčním televizním a mediálním trhu. Jak PPF, tak CME, respektují a zároveň vyžadují nezávislou, objektivní a pluralitní žurnalistiku, která odpovídá nejvyšším profesionálním standardům. Tyto cíle PPF ostatně veřejně deklarovala už při dokončení celého procesu převzetí CME.

Skupina PPF věří v svobodu, demokracii, podnikatelského ducha, v profesionalitu a názorovou pluralitu. To jsou hodnoty, ke kterým se v rámci společenské odpovědnosti bude hlásit i při vlastnictví média jakým je CME.


S pozdravem

Didier Stoessel
CME Chief Executive Officer – Česká republika, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko

-čtk-, -mav-