Šest hlavních trendů v retailu v roce 2021

čtvrtek, 7. ledna 2021, 12:30 Retail MediaGuru

Globální pandemie mění životy lidí i jejich komunikaci, práci a nákupní chování. Retail se musí na tuto novou realitu adaptovat. Přinášíme výběr trendů v retailu pro rok 2021.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Rok 2020 ukázal, že online nakupování je novou realitou. Retail se mnohem více digitalizuje a je závislý na internetu. Offline se definitivně propojil s onlinem, ale kamenné obchody rozhodně nemizí, nýbrž získávají nový rozměr v celém nákupním procesu. Osvojují si vlastnosti online obchodů a nabízejí zážitky, personalizují nabídku a celkově úroveň služeb.  Tento trend zahrnuje několik různých věcí dohromady včetně umělé inteligence, robotů, internetu věcí a rozšířenou realitu (VR/AR).

Pandemie ovlivnila nejen vývoj v roce 2020, ale přináší změny i pro rok následující. Kamenné prodejny, které nedokázaly přijít s online nabídkou, to budou mít těžké. Ze světa zřejmě zmizí nejen řada pracovních pozic, ale i nějaké známé či méně známé značky. Na druhou stranu online retail zažívá boom vzhledem k tomu, že lidé raději zůstávají doma. Díky tomu se mnohem rychleji rozvíjí i doručování domů a logistika jako taková. Přinášíme šest trendů v retailu pro rok 2021. 

Delivery bude nová realita

Donášková služba na všechny způsoby se stává realitou všedního dne. Zvláště to platí pro restaurace a potraviny. Dochází k mnoha spolupracím s firmami, které se specializují na poslední míli a retaileři zapojují své lokální prodejny, odkud pak rozvážejí zákazníkům v okolí. Také se množí možnosti donášky do kufru auta a podobné novinky. I menší obchodníci by proto měli nabídnout možnosti velkých retailerů, jako je doručení rychle a zdarma. Podle výzkumu Shopify šest z deseti (59 %) spotřebitelů říká, že by doručení zdarma vylepšilo jejich zákaznický zážitek, zatímco 40 % je pro vrácení zdarma a pro 34 % by rychlejší doručení online nákup hodně vylepšilo.

Výhody lokálního offline retailu

Kamenné prodejny se mění ve výdejní místa. Zvláště pokud má prodejce obchodů víc, tak si zákazník může vybrat ten nejbližší a při vyzvednutí objednávky může ještě něco přikoupit. Postupně dochází k revitalizaci kamenných prodejen a získání výhod díky tomu, že jsou blízko svým zákazníkům. V porovnání se stejným obdobím v roce 2019 vzrostl během pandemie o více než sto procent počet prodejen s možností bezkontaktní platby. Zákazníci chtějí podporovat malé podnikatele, unikátní produkty a zažít kvalitní zákaznické služby, rádi nakupují nové značky a navštěvují nová obchodní místa. Vznikají pop-up obchody a výdejní huby.

Nový design kamenných prodejen

I přes obrovský přesun spotřebitelů do e-commerce, kamenné prodejny nemizí, ale procházejí transformací. Obchodníci se snaží zaměřit na dokonalý zážitek z nakupování, který zároveň zajistí bezpečné nakupování. Značky ruší tradiční koncepty s úzkými uličkami a přeplněnými regály. Prodejny již nejsou chápány jako cílová destinace, kde zákazník nutně musí produkt koupit. Naopak jsou součástí propojeného světa online a offline, kde na zákazníka čeká zážitek i s využitím rozšířené reality a možnost vyzkoušet si produkt a následně si ho objednat online. Moderní technologie umožňují obchodníkům přenést výhody online nakupování do kamenných prodejen. Obchodníci se navíc snaží eliminovat davy při velkých slevách. 

Online je mnohem více personalizován

Mainstreamem se stávají video hovory. Z pracovního prostředí, kde se staly běžnou realitou během pandemie díky home-office, přešly i do světa retailu. Lidé se vidí, sdílejí obrazovky a vyměňují si informace. Pracovník přes počítač ukáže, jak funguje pračka či vysavač, zákazníci si mohou prohlížet nemovitost, auto nebo mohou konzultovat s lékařem. Tento model se tak dá využít i u řady jiných produktů a služeb. Personalizace jde ještě dál a zákazník si také může objednat vlastní tenisky, triko či kabelku. 

Spotřebitelé chtějí udržitelnost a zodpovědné chování  

Podle údajů Shopify preferuje 53 % spotřebitelů zelené nebo udržitelné produkty, 49 % pak reaguje pozitivně na firmy, které darují část peněz z každého nákupu na dobrou věc. Téměř jedna čtvrtina (23 %) spotřebitelů nakupuje u lokálních nebo nezávislých obchodníků, aby tak snížila svůj dopad na životní prostředí. Důvodem, proč spotřebitelé chtějí nakupovat v lokálně vlastněných firmách (online nebo kamenných obchodech), je jednak podpora místní ekonomiky a také možnost vytvořit pracovní místa v dané lokalitě nebo investice do místní komunity.

Alternativní finanční řešení   

Digitální technologie mění náš svět a lidé již nemusí platit ihned, objevují jiné možnosti, buď předplatné nebo opožděnou platbu. Zákazníci si předplatí produkty a dostávají vždy jednou za čas nový model, mohou si věc také pronajmout a zas ji vrátit apod. „Kupte nyní, plaťte později”, tento přístup se stává čím dál více oblíbený. Počet obchodníků, kteří nabízejí flexibilní digitální platby, se od začátku pandemie výrazně zvýšil. 

A ještě závěrem odkazujeme na data „The Future of Commerce 2021”, což je roční report e-commerce platformy Shopify, ve kterém predikuje na základě globálních dat změny v nadcházejícím roce. Analyzuje informace od více než milionu retailerů na základě online průzkumu z více než jedenácti zemí světa včetně USA a Kanady. Mladí spotřebitelé budou v budoucnu vzhledem ke svým odlišným zvykům měnit prostředí e-commerce a celkově byznys jako takový. Celkem 84 % těchto spotřebitelů nakupuje od začátku pandemie online, 65 % nakupuje v kamenných obchodech. Navíc 79 % jich uvádí, že budou nakupovat online pravidelně v příštích šesti měsících, 57 % pak bude pravidelně nakupovat v obchodech. Dále 67 % mladých spotřebitelů (18-34 let) utrácí od začátku pandemie stále více online, v porovnaní v průměrem, který je 54 %.  Mladí jsou ochotni zkoušet a nakupovat více přes sociální média, preferují udržitelné a ekologické produkty.

Trendy příštího roku? Behaviorální věda i zelené inovace

pondělí 14. prosince 2020

-zue-