Česká online tržiště umožňují prodejcům zahraniční expanzi

pátek, 26. února 2021, 07:35 Retail MediaGuru

Prodej přes online tržiště v uplynulém roce na českém trhu rychle rostl. Pro české prodejce se stal i cestou na zahraniční trhy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V loňském roce se i díky pandemii a s ní spojené uzavírce kamenných obchodů nebývale dařilo e-commerce. Na internetu Češi utratili o 26 % více než v předchozím roce. Kromě e-shopů současné podmínky přály i online tržištím, která nebývale rostla. Mall na svém marketplace registruje nyní přes 1500 partnerů, přes něž vyřídil 11 mil. objednávek. Jeho tržby vzrostly o 150 %. Alza má v současnosti přes 200 partnerů na online tržišti, jehož obrat se navýšil o 220 %. Dále své marketplace rozvíjí Heureka, ale i Zoot, Footshop nebo Pilulka. Prodejcům tento obchodní kanál přináší nejen možnost zvýšení prodejů na tuzemském trhu, ale i otevření cesty do zahraničí. 

Mall doručil přes hranice čtvrtinu objednávek 

Přeshraniční prodej posiluje například Mall, jehož vizí je propojit skrze vlastní tržiště trhy střední a východní Evropy. Kromě v Česku mohou nyní partneři Mallu prodávat také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a ve Slovinsku. Během loňského roku přes hranice putovalo již 25 % všech objednávek, které odesílaly téměř čtyři stovky obchodníků. Do cizích zemí nejčastěji putovaly produkty z kategorie parfémů, dále hodinky, trampolíny, zahradní domky nebo vířivky. 

Nejvíce expedovaly obchody jako Svět trampolín, výrobce zahradních staveb Lanit Plast, Apollo Store, Master Sport či Vivantis. Jak ukázal Jakub Kováč, ředitel programu Mall Partner, na online konferenci International E-commerce Summit, u některých dokonce objednávky do zahraničí převážily nad tuzemskou poptávkou – v případě Světu trampolín už v červnu loňského roku tvořily zahraniční trhy 56% podíl. 

Letos chce Mall v propojování trhů, na kterých působí, dále pokračovat, a to jak expanzí partnerského prodeje do Chorvatska, tak i zavedením dalších možností dopravy zboží. V plánu je také rozšíření nabídky návazných služeb pro partnery, které expanzi na zahraniční trhy usnadní.

Chceme našim partnerům poskytnout tu nejlepší nabídku služeb, která jim umožní podstatně lépe a rychleji oslovit zahraniční zákazníky, což by se jim na vlastní pěst dělalo velmi složitě. Jedním z cílů pro letošní rok je proto rozšířit naši službu Mall Delivery i do dalších evropských států,“ vysvětlil Jakub Kováč. V první řadě se chce zaměřit na zajištění dopravy do Slovinska, kde působí Mall pod značkou Mimovrste. 

Kromě možností dopravy má Mall letos v plánu rozšířit i nabídku dalších služeb souvisejících se zahraniční expanzí. „Budeme proto zavádět nové služby, mezi kterými nebudou chybět například služby online marketingu či program financování, díky kterému budou moci obchodníci růst a expandovat ještě rychleji,“ dodává Kováč.

Na expanzi se zaměřuje i Heureka 

Dalším hráčem, který chce svým partnerům usnadnit vstup na zahraniční trhy, je cenový srovnávač Heureka, jenž působí na devíti trzích Evropy a postupně buduje vlastní marketplace. V e-commerce je aktivní nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Slovinsku a Chorvatsku. 

Na všech trzích během loňského roku pozorovala Heureka meziroční růst v desítkách procent, přičemž největší nárůst připadal na měsíce tvrdého lockdownu. „V dubnu a květnu se začalo na Heureku registrovat mnohem více e-shopů než dřív. Přidávaly se i velcí elektro prodejci či drogerie,“ uvedl za srovnávač Michal Buzek. „Další skupinou byly nově vzniklé e-shopy, které nabízely zboží proti covid-19, tedy roušky, respirátory či dezinfekci. Dost jsme si zpočátku užili, když jsme mezi nimi odhadovali spoustu podvodníků, ale nyní už si to sedlo,“ dodal.

Podle průzkumu Heureky Češi začali během pandemie nakupovat mnohem více, a to i ve věkové skupině nad 45 let. I tři měsíce poté, co kamenné prodejny již otevřely, nakupovalo 18 % respondentů na internetu více než dřív. Čtvrtina dotázaných také zkusila poprvé nakoupit zboží v nových kategoriích, jako byly léky a doplňky stravy, knihy, hračky, boty a oblečení. Důležité pro ně bylo, zda byl e-shop pro nákup dostatečně důvěryhodný.

Vliv na online nákupy měli podle Michala Buzka i různé druhy influencerů, ať už média, která zapříčinila panické nákupy paralenu, nebo virální videa, jež zvýšila například zájem o masky na potápění, a v neposlední řadě politici. Již v lednu byly znatelné nárůsty prodejů respirátorů.

Kromě českých marketplace je potřeba dávat pozor i na zahraniční

Česká online tržiště však nejsou jediná, která si mohou ukousnout podíl  z českého e-commerce. Prodejci by neměli opomíjet ani zahraniční hráče. Své vlastní marketplace buduje německý módní e-shop Zalando, který působí i na českém trhu, a neopominutelným hráčem je i americký Amazon, který sice u nás ještě přímo není, ale Češi si na něm rádi i přesto objednávají. 

Jak připomněl Adam Kurzok ze společnosti Expando, Amazon již vstoupil do sousedního Polska. „Bude sledovat, jak tento trh funguje, a pak se rozhodne, zda vstoupí i k nám,“ popsal. 

Amazon také k expanzi využívá velké množství zahraničních výrobců či prodejců. Jen podíl čínských hráčů se zvýšil ze 16 % v roce 2016 na loňských 42 %. I když někteří výrobci na Amazonu zatím neprodávají, měli by si zde podle Kurzoka pohlídat svou značku, zaregistrovat ji a chránit ji. „Pokud své zboží neprodáváte vy, bude to dělat někdo jiný,“ upozornil Kurzok a uvedl případ značky hodinek Rolex, u jejichž vyhledávání se nejprve zobrazí padělky, následně náhradní díly a poté konkurence. 

Argument, že přes marketplace jednotliví prodejci ztrácejí kontakty, se nemusí jevit do budoucna jako platný. „Nikdy nevíte, kdy Google a Facebook nezačnou mít ambici, aby vám kontakty na zákazníky převzali,“ dodal Kurzok. 

-stk-