Příliv influencerů na TikTok sílí, značky lákají delší videa

pondělí, 3. května 2021, 07:30 Marketing, Internet & Mobil MediaGuru

Influencerská kampaň mění svůj mix. Do popředí se dostává TikTok, píše Tereza Horňáková z agentury MSL.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Dlouhotrvající odloučení od přátel a společenského života jednoznačně sociálním sítím nahrává, a to v globálním měřítku. Počet uživatelů na nich v loňském roce vzrostl bezmála o 11 %.  

Nejrychleji rostoucí aplikací mezi sociálními sítěmi je v současnosti právě Tik Tok, který celosvětově vzrostl o 75 %. Slouží ke sdílení krátkých videí a nabízí uživatelům široký výběr zvuků a úryvků skladeb spolu s možností přidat speciální efekty a filtry. Možnost kreativity je u TikToku obrovská, od tanečních videí, po výzvy, duety, tutoriály, zábavná videa až po vařicí a cvičící videa. Právě to je jeden z důvodů, proč si k ní „generace Z“ nachází cestu. 

Publikum na TikToku, to ale nejsou jen školáci a studenti. Skupina uživatelů je mnohem rozmanitější, čehož si influenceři, kteří dosud působili jen na Facebooku a Instagramu, dobře všímají. Lidé se chtějí na TikToku bavit, být kreativní a odpoutat se od všedního života a starostí, zvlášť, když jim svět tam „venku“ v době pandemie mnoho příležitostí k zábavě nedává. Vzniká tu i spousta edukativního obsahu, ať už jsou to videa o vaření, motivaci, výuce cizích jazyků, nebo triky pro pořízení skvělé fotky.

Dá se tedy předpokládat, že velká část lifestyle kampaní bude v příštích letech odbavována právě přes tuto sociální síť.

Dá se tedy předpokládat, že velká část lifestyle kampaní bude v příštích letech odbavována právě přes tuto sociální síť. Zásah větší cílové skupiny si uvědomují i naši klienti, proto TikTok stále častěji přidáváme mezi hlavní komunikační kanály. Klienti využívají primárně výzvy a soutěže pro generování většího obsahu spojeného se značkou. Důležitá je v tomto případě relevance značky k sociální síti. Ne všechny segmenty trhu se setkají na TikToku s úspěchem, primárně fungují kampaně zaměřené na oblečení, sportovní značky, mobilní telefony a jiné tech novinky. Zároveň je důležité si uvědomit, že cílíme na publikum ve věku 16–30 let.

Že je TikTok úspěšný, dokazuje i to, že se ho snaží Instagram svými formáty napodobit, ať už se jedná o Reels, nebo o nový formát, který na TikToku najdeme pod názvem „Duet“, #duetwithme. Na Instagramu najdeme tento formát pod názvem „Remix“. Znamená to, že můžete nahrát video jako odpověď na video jiného uživatele. Tato funkce je na TikToku oblíbená pro taneční výzvy. Formáty tohoto typu jsou přidávány především pro zvýšení aktivity uživatelů sociálních sítí. Zásadní rozdíl mezi Instagramem a TikTokem je v délce videa, instagramové Reels má maximální stopáž 30 s, na TikToku je to až 60 s. Rozdíl 30 s je pro tvorbu cíleného obsahu pro klienta zásadní.

V zahraničí patří mezi úspěšné značky na TikToku např. Lush, Asos, Gucci, Teen Vogue, Netflix, Fortnite, Kaja Beauty a další.

TikTok v Česku

Sociální síť navštíví 1,3 mil. uživatelů měsíčně

61 % uživatelů jsou ženy

43 % uživatelů spadá věkové skupiny 18–24 let

Uživatel na platformě stráví v průměru 74 min. denně

V průměru za týden je na něm 249 tisíc aktivních uživatelů

Data:  MSL/Publicis Groupe CZ

Autor textu: Tereza Horňáková, agentura MSL