Do vysílání ČT se připravují seriály Osada a Ochránce

pátek, 9. července 2021, 07:30 TV MediaGuru

Seriál z chatařského prostředí uvede Česká televize pod názvem Osada. Plánovaný je pro vysílání v letošním roce. Do vysílání míří i seriál Ochránce.

Osada, zdroj: Česká televize

Osada, zdroj: Česká televize

Seriál z chatařského prostředí uvede Česká televize pod názvem Osada. Připravovaná seriálová novinka se začala natáčet v loňském roce a ve vysílání by se měla objevit ještě letos. Vyplývá to ze Zprávy o programu ČT1, kterou se na svém červnovém vysílání zabývala Rada ČT.

Třináctidílný seriál, původně uváděný pod pracovním názvem Chataři, se tak velmi pravděpodobně objeví v podzimním vysílání České televize. Příběh se odehrává v chatové oblasti Nižbor na Berounsku a vykresluje život lidí rozličného sociálního postavení i názorů. V seriálu se představí herci Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a další.

Zpráva o programu ČT1 uvádí několik seriálů určených pro vysílání České televize v roce 2021. Z nich už ČT odvysílala seriály Kukačky, Zločiny Velké Prahy a Hlava medúzy. Novinkou, která se ještě nepředstavila, je seriál Ochránce. Desetidílný seriál začala ČT natáčet loni na podzim. Lukáš Vaculík v roli školského ombudsmana v něm řeší situace inspirované skutečnými událostmi, jako např. vražda učitelky či sexuální obtěžování žáků.

Do podzimního vysílání ČT míří také nová řada taneční reality show StarDance

Letošní novinky se ČT co do sledovanosti vydařily. Seriál Kukačky sledovalo v průměru 1,6 mil. diváků starších 15 let, a ČT proto připravuje druhou řadu. Termín uvedení ale zatím znám není. Chystá se také třetí řada seriálu Případy 1. oddělení, která by se ve vysílání měla objevit v příštím roce, nebo komediální seriál Špunti na vodě. Ještě sledovanější byl letos seriál Zločiny Velké Prahy, který v průměru sledovalo 1,9 mil. diváků (15+).

„ČT1 je charakteristická vysíláním dramatických děl. Proto bude udržovat a v rámci svých možností (a možností dané současnou a pokračující pandemií) rozvíjet původní seriálovou tvorbu s cílem zvyšovat její kvalitu v rámci České televize i domácího televizního trhu jako celku,“ píše se ve zprávě.

Programový ředitel ČT Milan Fridrich na zasedání Rady ČT uvedl, že ve vysílacím čase mezi 20:00-22:00 se na ČT1 objevuje v průměru 40-50 % premiér, zbytek tvoří reprízy. Ty jsou podle jeho slov důležité i proto, že jsou pro ČT nákladově efektivní. Pro program ČT2 jsou pak většinově (75 %) vyhrazeny zahraniční akvizice.

Podíl ČT1 na sledovanosti dosáhl v roce 2020 výše 16,97 % (15+) a meziročně se zvýšil o 0,43 procentního bodu. Šlo o nejlepší výsledek stanice od roku 2010. 

-mav-