Ikea vyrábí s Biopekárnou Zemanka sušenky z kávové sedliny

úterý, 10. srpna 2021, 13:05 Aktuality, Marketing, Retail MediaGuru

Ikea začala nabízet ve svých kavárnách sušenky, které vyrobila s Biopekárnou Zemanka z kávové sedliny.

Sušenky vyrobené z kávové sedliny, zdroj: IKEA

Sušenky vyrobené z kávové sedliny, zdroj: IKEA

Ikea začala zpracovávat svou kávovou sedlinu, které její restaurace a kavárny v Česku vyprodukují zhruba osm tun. Ve spolupráci s Biopekárnou Zemanka vytvořila kávové sušenky, které od 9. srpna nabízí ve svém obchodním domě na Zličíně a Černém Mostě v Praze.

„Nevyhazujeme, co můžeme využít. To se týká i kávové sedliny, kterou se snažíme smysluplně využívat dlouhodobě. Odevzdáváme ji do bioplynové stanice nebo ke kompostování. Zamýšleli jsme se, jak tyto naše snahy dále posunout, a jedním z konkrétních výsledků jsou nové kávové sušenky,“ popisuje okolnosti vzniku sušenek Šimon Fiala z týmu udržitelnosti Ikea Česká republika.

Sušenky vyrábí v Oříkově u Sedlčan Biopekárna Zemanka, která se specializuje na výrobu sušenek a krekrů z kvalitních surovin. „Společný zájem o udržitelné podnikání nás přivedl k diskuzi s Ikea o tom, jak kávovou sedlinu z jejich kaváren využít. Společně jsme vytvořili systém, jak budeme sedlinu za přísných hygienických podmínek odebírat, a proměnili jsme ji v něco, na čem si zákazníci znovu pochutnají,“ říká Jan Zeman, jednatel Biopekárny Zemanka, jež již zpracovává zbytkové suroviny pro Plzeňský Prazdroj nebo UGO. 

UGO s Biopekárnou Zemanka vyrábí sušenky ze zbytků

úterý 27. července 2021

Sušenky budou do Ikea dodávány v ekologicky šetrném bezobalovém programu. Zákazníci je budou dostávat ke kávě v kavárnách Ikea v Praze na Zličíně a Černém Mostě. Zakoupit si je budou moci také s sebou ve stogramovém balení za cenu 49 Kč. Na podzim kávové sušenky nabídnou rovněž kavárny Ikea v Brně a Ostravě.

„V Ikea Food neustále rozšiřujeme nabídku udržitelných pokrmů a produktů. Loni v létě jsme například začali prodávat bezmasé kuličky, které mají ve srovnání s masovými jen 4% klimatickou stopu,“ doplňuje Jakub Slavík z Ikea Food Česká republika.

-stk-