Do čela letní AdParády se dostala kampaň na Louskáčka

čtvrtek, 30. září 2021, 07:30 Reklama MediaGuru

„Závistivá“ kampaň upozorňující na letošní ADC Czech Creative Awards se stala vítězem letní reklamní hitparády.

Zdroj: ADC

Zdroj: ADC

Reklamní hitparáda Art Directors Club (ADC) zveřejnila svůj letní žebříček nejlepších českých reklam. Vítězem AdParády se stala kampaň na letošní ročník kreativní soutěže ADC Czech Creative Awards se sloganem „Nas*r všechny“. 

Letní dvojdíl AdParády s názvem „Těžký život kreativce“ zavede diváky do prostředí reklamní agentury, kde moderátoři Pavel W. Přibyl a Miky Karas hrají v podstatě sami sebe. V roli jejich šéfa se objeví stand-up komik Martin Jirman. Produkci zajistila společnost WeAre Productions, režie se ujal předseda ADC David Suda. Prostory k natáčení zapůjčila agentura DDB, za což jí ADC děkuje. Nové video je možné zhlédnout na YouTube i na Mall.tv

Pozvání do poroty tentokrát přijali: Honza Marcinek z Boomerang Communication; Petra Saktor ze společnosti Avast; Jakub Sodomka, Design Lead, SDMK Design Czech; Roman Bayguzov, Senior Art Director, Ogilvy; Denisa Findejsová, Brand Manager značek Braník & Staropramen; Hana Mara, freelance senior creative; a Martin Jirman, stand-up komik.

Top 5 reklam AdParády

(1) Art Directors Club: ADC Czech Creative Awards – Martin Svetlik, Michaela Pechanová, Richard Axell

V kampani na letošní ročník soutěže ADC Czech Creative Awards se může poznat úplně každý, kdo někdy zkoušel vymyslet tu nejlepší reklamu roku. V rámci konceptu „Nas*r všechny“ byly některé „ze závisti“ poničené více či méně vulgárními kresbami. Pod kampaní je podepsán tým ve složení Michaely Pechanové, Martina Svetlíka a Richarda Axella, jenž spolupracoval s produkcí Nice! a režisérem Václavem Krbůškem.

„Práce trefně vychází z klasické ,žárlivosti' kreativců a k dokonalosti chybí nejspíš to, aby na jednom z vizuálů byl Eda Kauba,“ říká s nadsázkou Honza Marcinek. „Líbí se mi chytré, poutavé, přitom divácky nenáročné a ,minimalistické' zpracování kampaně. Oceňuju její odvážnost, která se na českém trhu moc nevidí – ať už díky použití ,sprostého' claimu, nebo grafickým zpracováním. Jednoznačně kampaň, která na první dobrou zaujme a baví nejen díky svému ironickému chytrému humoru, ale i příjemnému voiceoveru. Má to prostě ko*le!“ popisuje Denisa Findejsová. „U této reklamy máte dvě možnosti, buď se vám líbí, anebo jste suchoprd. Pardon my french, but Kurva Jo!“ dodává Martin Jirman.

(2) HoppyGo: „Auta od lidí. Pro lidi“ – WMC Grey

V letní kampani carsharingová služba HoppyGo představuje klíčové výhody online zápůjčky auta. Jejím protagonistou se stal herec Kryštof Krhovjak, který v trojroli ztvárnil rodinku potýkající se s typickými problémy na cestách. Koncept pochází z agentury WMC Grey, produkci mělo na starosti DARQ studio, režii vedl Jakub Machala.

„Vtipné zpracování, vizuální stejně tak. Pobavilo. Trochu mi tam chybí více vysvětlení, co služba nabízí, pro ty, kteří to neznají,“ vysvětluje Jakub Sodomka. „Dadaisticky, ale zábavný. Hezky rozehrána komedie, ve které sdílení se neztrácí, naopak má svoji správnou roli,“ komentuje Roman Bayguzov. „Tohle mě moc baví! Super casting a fór s trojrolí funguje výborně. Navíc mi to příjemně vysvětlí funkcionalitu služby,“ myslí si Hana Mara. 

(3) Radegast: „Každá kapka má smysl“ – Boomerang Communications

Radegast i nadále promítá svůj boj o vodu a její udržení v krajině do své komunikace, což znázorňuje i v novém spotu s ledovou sochou v Beskydech. Podepsána je pod ním agentura Boomerang Communications, produkce Boogie Films a režisér Juraj Janiš. 

„Velmi aktuální téma, co jde navíc krásně ruku v ruce s dlouhodobou snahou firmy o co nejnižší spotřebu vody při výrobě. Ne náhodou vyhráli loni Effie za dlouhodobé budování značky – tenhle tým prostě velmi dobře ví, co dělá,“ hodnotí Petra Saktor. „Perfektní sdělení, cílené asi trochu mimo klasické pivaře, ale téma je velmi důležité a je dobře, že se toho pivní značky nebojí,“ doplňuje Jakub Sodomka. „Líbí se mi, že kampaň navazuje a drží ,mužnost' a silná atmosféra, která je v komunikaci Radegastu vidět konzistentně už dost dlouho a která funguje. Osobně jsem zvědavá, jestli se kampaň spojená s problematikou vody bude někam posouvat, nebo je to ,one of' tohoto roku, protože na tom podle mě stojí její celá uvěřitelnost,“ podotýká Denisa Findejsová. 

(4) T-Mobile: „Sportovní léto“ – Saatchi & Saatchi 

Ve své letní kampani připomněl mobilní operátor T-Mobile úspěchy českých olympioniků a zároveň vyzval k aktivnímu trávení léta, přičemž sportovat se dá kdykoliv a kdekoliv. Pod kreativou je podepsaná agentura Saatchi & Saatchi a Publicis Groupe. Spot režíroval Marek Partyš.

„Takhle nějak si představuju, že by točil reklamy Salvador Dálí, kdyby bydlel na Letný,“ říká Martin Jirman. „Filmařský majstrštyk, kdy po každém zhlédnutí objevuji něco nového. Letní kampaně od T-Mobile se začínají pro mě stávat očekávanou událostí, s čím tentokrát přijdou. Když si Kofola přivlastnila zimu, tak proč by nemohl T-Mobile mít léto,“ přibližuje Honza Marcinek. „Krásný! Baví mě se na to koukat víckrát. Skvělá filmařina a spousta nápadů. A ty barvy, ach!“ dodává Hana Mara. 

(5) McDonald’s: „Děkujeme všem našim zaměstancům“ – DDB Prague

McDonald’s se v létě rozhodl poděkovat reklamní kampaní všem svým zaměstnancům za jejich nasazení v době pandemie. Kreativa je dílem agentura DDB, o produkci se postarala společnost Bistro Films. Spot režíroval Marek Partyš.

„Hezky výtvarné, herecky a filmové zpracované. Bez patosu, mluví k věci. Rouška a zamlžené brýle – to znám moc dobře,“ popisuje Roman Bayguzov. „Oceňuju v první řadě samotný počin jako takový: chuť investovat čas a peníze do zfilmovaného poděkování vlastním zaměstnancům. Každý, kdo nosí brýle, navíc musí uznat, že tenhle covid insight není fejk. Emoce a profesionální zpracování spotu jsou pak dva dodatečné důvody, proč za mě tento kousek jasně patří do Top 5,“ vysvětluje Petra Saktor. Naopak nesouhlasí Hana Mara: „To už je jak přes kopírák. Emotivní předělávka známé pecky a malý milý příběh. Marek to super natočil a vypadá to krásně jako vždy. Ale už mě to ničím nepřekvapí a nezaujme.“

Do širšího shortlistu byly dále zařazeny následující kampaně: 

Festival Prague Pride: „Coming Out“ – Guts (ADC Unit)

Zdroj: Prague Pride

Zdroj: Prague Pride

Zdroj: Prague Pride

Zdroj: Prague Pride

Pribináček / Savencia F&D: „Chuť plná radosti“ – OAK

Kooperativa: „Někde tam je – Těhotenský test“ – WeAreGinger

Lego: „Lego City – Traktor“ – Ogilvy

Sportissimo: „Vše do školy i na hřiště“ – Bumerang Film

-stk-