Oborové knižní tipy aneb co si přečíst v novém roce

neděle, 9. ledna 2022, 08:40 Marketing, Reklama, Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Přinášíme přehled knižních novinek z médií, marketingu a reklamy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Na začátku roku přinášíme výběr knižních oborových novinek roku 2021 z oblasti médií, marketingu, reklamy či PR. 

V edici N vyšla kniha Jsme Bellingcat. Vyšetřovatelé globálního zločinu a neohrožená budoucnost žurnalistiky, jež přináší příběh o analyticích otevřeného zpravodajství a online novinářích ze světa, kteří rozkrývají závažné kauzy, včetně té o otrávení Skripalových v Salisbury, sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou či identifikaci alt-right demonstrantů v Charlottesville. Zakladatel Bellingcatu Elliot Higgins seznamuje čtenáře s nástroji, které tito vyšetřovatelé používají: od softwaru, jenž umožní určit zeměpisné souřadnice snímku, až po aplikaci, s jejíž pomocí se zjistí čas pořízení fotografie. 

Historii a fungování mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat, se kterou spolupracoval na odhalení jednoho z agentů v případech Skripal a Vrbětice, líčí ve své knize Novičok nebo kulka také novinář Ondřej Kundra. Kniha vyšla v nakladatelství Paseka.

Nakladatelství Argo vydalo knihu Mindf*ck. Cambridge Analytica a plán na zničení světa od Christophera Wylieho. Whistleblower a bývalý ředitel výzkumu Cambridge Analytica v ní odhaluje zákulisí britského referenda o vystoupení z EU, ideologický útok Steva Bannona na americkou demokracii či další operace v Africe či Karibiku. Popisuje, jak snadná je manipulace s pomocí osobních dat, které o sobě lidé na sociálních sítích dobrovolně sdílí.

Martin Charvát, Jan Jirák a kolektiv vydali monografii Duch novin a jeho svět. Kapitoly z dějin českého myšlení o médiích 1918–1938, jež navazuje na tituly Kapitoly z dějin českého myšlení o médiích 1918–1938 a Média v meziválečné publicistice. Nabízí podrobnější pohled na časopis Duch novin a přístup jeho autorů k uvažování o médiích, zvláště o novinách, a jejich roli ve společnosti.

V knižní produkci UMPRUM vyšla kniha Divadlo ulice. Reklama a aranžérství výkladních skříní v kontextu modernismu, 1918–1938, za níž stojí editorka Lada Hubatová-Vacková. Svým názvem odkazuje na metaforu Karla Teigeho, který „divadlem ulice“ označoval pulzující, dynamický vizuálně-akustický děj, který se ve 20. a 30. letech minulého století odehrával v centrech větších měst. Měl tím na mysli urbánní ikonografii, kterou tvořily vývěsní štíty, portály obchodů, osvětlené výkladní skříně, fasádní velkoplošná reklama a blikající neony. Publikace obsahuje pět odborných studií, které reklamní praktiky prezentují v kontextu výtvarného umění, architektury, fotografie, filmu a nových technologií spjatých s elektrifikací měst. Součástí je soubor dvaceti kreseb Evy Koťátkové, který rozvíjí zkoumané téma na hranici mezi pragmatismem obchodu a „křečovitou krásou“ surrealismu.

Novinář Tomáš Etzler zpracoval své zážitky v autobiografické knize Novinářem v Číně. Mapuje dekádu jeho života v Asii, kde působil sedm let jako stálý zpravodaj České televize v Číně a pak tři roky na volné noze v Hongkongu. Během pobytu v Číně spolupracoval také se s CNN. Kniha dává nahlédnout do života běžných Číňanů a do strastí, kterým musí zahraniční novináři v Číně čelit. Je také cenným pohledem do zákulisí novinářské práce. Etzler popisuje i události, jež se vládnoucí komunisté snaží před světem skrýt. Kvůli své práci byl také v Číně několikrát zadržen a obtěžován čínskou policií. Vydalo nakladatelství Vyšehrad.

Kniha Michaela Mareše Nápad za miliardu, kterou vydalo nakladatelství Kniha Zlín, přináší inspirativní příběhy českých startupistů, kteří stojí za vznikem firem, jako je Rohlík, Socialbakers, Livesport, Prusa Research, Kiwi.com, Zásilkovna nebo Beat Games. 

V češtině již také vyšla novinka nobelisty Daniela Kahnemana, který se spolu s Olivierem Sibonym a Cassem R. Sunsteinem Šum: O chybách v lidském úsudku zabývá nestabilitou a vysokou variabilitou profesionálních úsudků – soudců, lékařů, úředníků, učitelů a dalších. Vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.  

V českém překladu vyšla loni v nakladatelství Portál kniha Motivace a osobnost od Abrahama H. Maslowa. Maslow v ní představuje systematickou teorii a aplikaci motivace a osobnosti, kterou vyvodil ze syntézy tří přístupů: holistického, dynamického a kulturního. Nabízí rozšíření našeho chápání lidské osobnosti pohledem do „vyšších“ úrovní lidské podstaty. Jeho teorie je dnes citována nejen v psychologii, ale také ve vzdělávání, managementu, sociologii a mnoha dalších humanitních oborech.

Jako pocta pedagogické a tvůrčí práci profesora Miroslava Vojtěchovského vznikla kniha Fotografie nového milénia s podtitulem „Od technických mutací k poetice autorské tvorby“. Přes tvůrčí práci a teoretickou reflexi zkoumá vliv nových technologií na tradici fotografického oboru i na nastupující generaci mladých autorů. Publikace obsahuje mimo jiné nejúplnější sebraný soubor statí profesora Vojtěchovského věnujících se komunikaci a myšlení obrazem a texty o scénologii obrazu i práci s barvou v digitálním prostředí doktora Mariana Beneše.

Povídky z reklamního světa sepsali do knihy Klub osamělých srdcí pana Vajíčko literárně a umělecky činní autoři, kteří zároveň působí, nebo působili v reklamě. S nápadem přišel textař Pavel Sobek, přidali se k němu například Tomáš Belko, Lenka Elbe, Oto Klempíř, Jakub Kohák, Iva Hadj Moussa či Jitka Bret Srbová. Součástí je i povídka Samsalit, sepsaná umělou inteligencí. Výtěžek z prodeje půjde na osobní rozvoj lidí s poruchou zraku ve spolupráci s nadací Dostaň šanci.

Další tipy lze čerpat také z našeho letního přehledu. Zde zmiňujeme publikace:

Tipy na oborové knihy na letní dovolenou

pátek 9. července 2021

-stk-