Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede Suchan

pondělí, 20. prosince 2021, 14:05 Rádio, Lidé MediaGuru

Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřen nynější šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan.

Ondřej Suchan, zdroj: Český rozhlas

Ondřej Suchan, zdroj: Český rozhlas

Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřen nynější šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Přijal nabídku generálního ředitele ČRo Reného Zavorala. Nahradí Jana Pokorného, který po dohodě místo opouští, ale v rozhlase zůstává. ČTK to dnes řekl mluvčí Jiří Hošna. Na místo měla původně nastoupit bývalá šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová. Po kritice zaměstnanců a některých politiků, podle nichž by mohla ohrozit objektivitu a nezávislost zpravodajství, ale Zavoral své rozhodnutí zrušil.

V úterý má svůj postup při výběru nového šéfa zpravodajství ČRo vysvětlit na schůzce se zaměstnanci.

Suchan je šéfredaktorem Radiožurnálu od dubna 2016, kdy na místě nahradil právě Pokorného. Předtím byl na stanici vedoucím programu.

Zavoral oznámil jmenování Obzinové na místo Pokorného od ledna na zasedání Rady ČRo minulý týden ve středu. Výměnu zdůvodnil tím, že potřebuje krizového manažera, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst.

Otevřený dopis proti jmenování Obzinové následně během dvou dnů podepsalo přes 600 ze 1400 zaměstnanců rozhlasu. Podle autorů dopisu se Obzinová na Primě přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Ovlivňovala podle nich například vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně, nebo před prezidentskými volbami v roce 2013 nabádala redaktory k větší vstřícnosti k Miloši Zemanovi. V pátek se pak Zavoral s Obzinovou domluvil, že do ČRo nenastoupí.

-čtk-