Prazdroj: Volba sládků motivuje ochutnat méně obvyklá piva

úterý, 3. května 2022, 15:35 Marketing MediaGuru

Programu Volba sládků je pro Plzeňský Prazdroj významným marketingovým nástrojem, popisuje jeho manažer Tomáš Drahoňovský.

Tomáš Drahoňovský, zdroj: Plzeňský Prazdroj

Tomáš Drahoňovský, zdroj: Plzeňský Prazdroj

Před více než šesti lety spustil lídr pivního trhu Plzeňský Prazdroj program Volba sládků, který každý měsíc přináší do tisícovky restaurací a pivnic speciální pivo jiného druhu, než jsou klasické české ležáky. S manažerem programu Tomášem Drahoňovským jsme mluvili o marketingových, výrobních a strategických aspektech akce.

Otázky pro Tomáše Drahoňovského

Jakou roli program ve strategii Plzeňského Prazdroje má?

Tím hlavním posláním je pro naši firmu dodávat spotřebiteli benefit, tedy nadstandardní nabídku neobvyklého produktu, se kterým přicházíme každý měsíc a motivujeme ho tak k tomu, aby zašel do své oblíbené pivnice a ochutnal méně obvyklé pivo. Vycházíme z toho, že významná část hostů našich restaurací má ráda změnu a naše snaha přinášet jim ji na ně působí motivačně.

Dalším důležitým motivem je pro nás možnost pravidelné spolupráce s malými pivovary. Tím, že pro Volbu sládků vaříme poměrně malé objemy, můžeme experimentovat se složením surovin a postupem výroby. Jde o ideální platformu pro české menší pivovary, které mohou prostřednictvím našich hospod oslovit naše spotřebitele, kterým tak nabízíme seznámení s u nás neobvyklými pivními styly. Program Volba sládků nabízí okolo tisíce českých hospod odebírající produkty našich pivovarů.

Každý měsíc uvádíme nový produkt. Nelze očekávat, že vygenerujeme profit pokaždé, ale program jsme zavedli pro dosažení jiných atributů, než jsou prodaný objem a dosažený zisk. V Prazdroji máme čísla o spotřebě piva v Česku – kdo vypije kolik piva. Současně sledujeme, že lidé začínají preferovat jiné nápoje, než je například klasická desítka. Hledáme cestu, jak je oslovit. Volba sládků vyzkouší 12 cest ročně. A není pro nás to nejzásadnější prodat ve Volbě sládků stovky hektolitrů měsíčně.

Jakým vývojem brand za šest let od vzniku prošel?

Doba se hodně změnila, změnil se životní styl, změnila se i strategie naší firmy. Například druhým rokem funguje v budově staré elektrárny v Prazdroji náš minipivovar Proud, kde pod vedením ředitele Michala Škody a sládkové Lenky Strakové vyvinuli řadu craftových piv, která si dobře vedou mezi pivními fajnšmekry a Jednu z jejich vlajkových lodí Soutock, tedy žitné pivo IPA, jsme v březnu zařadili do Volby sládků v Česku a do konce měsíce skoro nikde nevydržela.

Zatímco v dřívějších letech jsme leckdy využívali jako základu piv vyráběných našimi pivovary, které jsme chuťově více či méně upravovali, v poslední době experimentujeme se svrchně kvašenými pivy. Tím správným místem pro experimentování jsou minipivovary.

Naší současnou prioritou je zaměřit se na zákazníky, kteří chodí do našich hospod a přinášet jim příběhy vážící se k nabízeným pivním speciálům. Třeba teď o Velikonocích to je nakouřené pivo vyrobené ve spolupráci našich sládků a kolegů z minipivovaru břevnovského.

Prostě Volba sládků má naše spotřebitele přivádět k novým chutím. V inovacích je budoucnost. A naopak: ten, kdo k nám přijde ochutnat speciál, si příště (třeba když speciál dojde) dá některý z našich ležáků – a přijde jim na chuť. Sledujeme, že pivo v Česku už netáhne tolik jako před léty. Přesto pro výsledek našeho řemesla, které s úspěchem děláme 180 let chodí do našich hospod stále hodně spotřebitelů. Víme, co děláme léta stejně dobře - to je pravý český ležák, na druhé straně roste počet lidí hledajících něco nového.

Ve Spojených státech tvoří craft beer, tedy řemeslná piva, 12 % trhu, před covidem to bylo 14 %. Není důvod ignorovat 14 % trhu. V celé severní Americe proběhla na konci minulého století „Velká craftová revoluce“, vedle sebe tam existují milovníci ležáku i speciálních piv a to, že mají možnost výběru, pomáhá celému pivovarnictví. Tak by tomu mělo být i u nás.

Jak se minipivovary staví ke spolupráci s Prazdrojem?

Obě strany ke vzájemné spolupráci přistupovaly z počátku opatrně, ale postupně si obě strany uvědomily její pozitiva. Jistým zlomem bylo před čtyřmi lety sté výročí vzniku republiky. Tehdy se k výrobě jubilejního piva spojila dvě jména s obrovským kreditem – Plzeňský Prazdroj a Pivovar Matuška, nejenom podle mě možná tehdejší jednička mezi minipivovary.  Šlo o průlom v úspěšnosti prodeje piva z programu Volba sládků. Jednalo se o ležák vařený podle tradiční české receptury, ale s americkými chmely (američtí politici v roce 1918 se velmi zasloužili o vznik Československé republiky). A sládkové Matuškovi patří ke špičce v používání amerických „voňavých“ chmelů v Česku. Matuškova piva mě přivedla ke craftovým pivům, jeho IPA Raptor byl pro mě možná pivně životní objev. Jsem dodnes hrdý na to, že jsme si dali spolupráci s takovým pivovarem do svého štítu. A ve spolupráci s malými pivovary pokračujeme i nadále a stále ji rozšiřujeme. Ve Volbě sládků jde o budování pivní kategorie, která přinese prospěch nám všem.

Jaké jsou zásady komunikace Volby sládků a jak ji podporujete marketingově?

Chci, aby díky Volbě sládků milovníci piva poznali, že pivo není jen nápoj, ale je součástí naší historie a tradic. Velká část piv, která budeme letos ve Volbě sládků uvádět s sebou podobně jako Popeleční Benedikt, ponese odkaz na silný příběh, který se váže například k důležitým momentům naší historie. Na druhé straně se pak v propagaci našich piv zaměřujeme na sociální sítě a vzniká tak symbióza tradice a modernity, která by měla do budoucna symbolizovat celý program Volba sládků.

Autor textu: Aleš Hudský