České Radiokomunikace prodlužují test TV vysílání v 5G

pátek, 1. července 2022, 15:05 Aktuality, TV MediaGuru

Testování poběží až do konce roku 2022. 5G Broadcast má přinést výhody pro televizní vysílání na mobilní zařízení.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

České Radiokomunikace (CRA) prodlužují testování digitálního televizního a rozhlasového vysílání v novém vysílacím standardu 5G Broadcast. Testování poběží až do konce roku 2022. Vysílání v 5G Broadcast umožní divákům sledovat televizi ve vysoké kvalitě na cestách prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů.

CRA ověřují v rámci probíhajícího testu různá nastavení a parametry systému, a to pomocí mobilního měření. Testovací vysílání v 5G běží z vysílače Praha město (Žižkovská televizní věž) a využívá televizní a rozhlasový obsah od partnerů CRA, jako například České televize, Českého rozhlasu nebo skupiny Prima. Signál z vysílače pokrývá oblast Prahy a středních Čech. Vysílání 5G nemohou zatím diváci moci naladit, protože na trhu existuje jen omezené množství experimentálních přijímačů.

Testování bylo zahájeno letos v dubnu. Probíhá na kanálu 55 (742-759 MHz). Stávající pokrytí je 17 % obyvatel ČR, zejména v Praze a středních Čechách. 5G Broadcast využívá frekvence pro digitální televizní vysílání i některé kmitočty pro mobilní sítě. Na frekvencích běží jeden datový tok dostupný pro všechny uživatele.

České Radiokomunikace testují 5G Broadcast, vysílání pro mobilní TV

středa 6. dubna 2022

-mav-