Příprava podzimních kampaní tuzemských zoo vrcholí

pátek, 8. září 2023, 14:35 Marketing MediaGuru

Zoologické zahrady se připravují na závěr hlavní sezóny a s ním spojený příchod podzimu, klíčové jsou pro ně pro toto období kampaně, které mají lidem ukázat důvody návštěvy.

vizuál kampaně "Seznamte se", zdroj: Zoo Praha

vizuál kampaně "Seznamte se", zdroj: Zoo Praha

V zoologických zahradách se chystají podzimní kampaně, které mají komunikovat důvody, proč zoo navštívit i mimo hlavní sezonu. S návštěvností jsou zoologické zahrady spokojené, některé dokonce hlásí rekordní počty hostů. V komunikaci se chtějí soustředit také na oblasti či živočišné druhy, o kterých veřejnost příliš neví, a využívat budou také tradiční adopční kampaň. „S blížícím se adventem spustíme tradiční a úspěšnou kampaň ‚Adoptuj mě’, která pravidelně upozorňuje na zvířecí sirotky Zoo Praha, tedy taková zvířata, která se netěší z pozornosti adopčních rodičů či sponzorů,“ říká Filip Mašek, tiskový mluvčí Zoo Praha.

Návštěvnost tuzemských zoo se letos minimálně vrátila na předcovidovou úroveň. „Letošní červen byl z pohledu návštěvnosti dokonce druhý nejúspěšnější červen v historii Zoo Praha,“ dodává Filip Mašek. Velký zájem ze strany veřejnosti vnímají také v Safari Parku ve Dvoře Králové. „V loňském roce zaznamenal safari park rekordní návštěvnost v novodobé historii. Také s průběhem letošní sezony jsme zatím opatrně spokojeni,“ říká Michal Šťastný z oddělení komunikace a mezinárodních projektů. Pozitivně vnímají návštěvnost také v Zoo Jihlava, kde v loňském roce dokonce oslavili historický rekord, kterým překročili hranici 350 tisíc návštěvníků za rok.

Zoologické zahrady se těšily zájmu také v nelehkých časech během covidu. „Zájem návštěvníků o zoologické zahrady je trvalého charakteru. To se ukázalo i v časech, kdy se zahrady ocitaly v důsledku covidoveho dlouhodobého uzavření v nesnázích a veřejnost je velmi podpořila,“ vysvětluje tisková mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Zoologické zahrady ve svých sděleních často komunikují také informace o tom, co se jim podařilo. Kampaň „První v Evropě“ momentálně spustila Zoo Praha, která touto kampaní zpravuje veřejnost o prvním úspěšně odchovaném luskounovi v Evropě. Na podzim chce pokračovat s kampaní „Seznamte se“, která má lidem představit zvířecí osobnosti, které mohou v pražské zoo potkat. „Pomocí příběhů individuálních jedinců s unikátními osudy a povahami představuje veřejnosti fascinující živočišné druhy i ohrožení, kterému v přírodě čelí,“ doplňuje Filip Mašek. Kampaň mohou lidé vidět zejména v online prostoru nebo také na CLV, billboardech či na pražské tramvaji.

Mezi zoologickými zahradami je na podzim velmi oblíbená také kampaň, která podporuje adopci jednotlivých zvířat. „Adoptivní rodiče budeme tentokrát hledat pro zajímavá mláďata, která se narodila v průběhu letošního roku. Mimo jiné to bude třeba kriticky ohrožený bongo horský,“ říká za Safari Park Michal Šťastný. Zoologické zahrady chtějí dát touto kampaní lidem mimo jiné tip na nevšední vánoční dárek, který navíc podpoří dobrou věc. „Na konci roku máme v plánu tradiční kampaň na podporu adopcí jako dárek k Vánocům,“ dodává Michal Vaňáč, tiskový mluvčí Zoo Brno.

Podzimní kampaně mají za úkol také připomenout lidem, že zoologické zahrady jsou otevřené celý rok, a tedy i v zimě. „Přejdeme postupně na kampaň ‚I v zimě to v zoo žije!’, kdy upozorníme na to, že zoo je tady celoročně, zvířata jsou aktivní i v zimě, ukážeme si i příklady,“ doplňuje vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava Simona Kubičková. Tuto kampaň mají v plánu komunikovat zejména formou videí a sociálních sítí. Krátká videa chtějí využít také jako pozvánky do zoologické zahrady. Nově se chtějí na komunikaci zimní zoo zaměřit také v Safari Parku, a to kampaní „Do Afriky i v zimě“, která má lidem přiblížit, že i v zimě mohou lidé spatřit svá oblíbená zvířata.

Ve svých propagacích se zoologické zahrady soustředí také na komunikaci ohrožených druhů a jejich ochranářskou roli. „V tomto roce jsme se intenzivněji věnovali propagaci sedmi druhů chovaných v naší zoo, které jsou už v přírodě vyhubeny, dále na ty druhy, které chováme z různých důvodů mimo zraky návštěvníků v zázemí zoologické zahrady pod názvem Skryté poklady Zoo Ostrava,“ říká Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava.

Podstatným tématem je také Týden duchů, který je spojený s halloweenskými aktivitami. O akce spojené s tímto tématem je mezi návštěvníky zájem. Velkou akci chystají například v Safari Parku Dvůr Králové. „V loňském roce byla Strašidelná stezka (tedy konečná sobota Týdne duchů, pozn. red.) dnem s vůbec nejvyšší návštěvností roku,“ říká za Safari Park Michal Šťastný, kde se letos rozhodli toto atraktivní období rozšířit od 20. října do 5. listopadu, tedy na tři plné víkendy. „Návštěvníkům nabídneme komentované vycházky Světem koster i zbylým areálem, a to se zaměřením na zvířata, která sehrávala roli v pohřebních rituálech faraonského Egypta. Prostor dostanou i madagaskarské tradice jako pozoruhodná famadihana. Od 21. 10. do 29. 10. budeme nabízet zajímavý program denně,“ doplňuje.

Safari Parku se nyní soustředí také na kampaň, která má přiblížit novinku v nabídce Safari Gastro – africkou kávu složenou ze zrn z Afriky a praženou právě v Safari Parku. „Její konzumací návštěvníci budou podporovat záchranu zeber bezhřívých, ikonickou formu zebry, která v lidské péči přežívá pouze díky safari parku. V současnosti je na světě v lidské péči kolem 45 zeber bezhřívých, všechny pocházejí ze Dvora Králové,“ dodává Michal Šťastný. Kampaň bude probíhat online, v rádiu nebo také v outdooru, například na autobusovém nádraží v Hradci Králové.

-tšl-