Autor textu MediaGuru
Insolvenční správkyně společnosti Mladá fronta navrhuje zpeněžit
motoristické časopisy firmy.
Insolvenční správkyně společnosti Mladá fronta navrhuje zpeněžit motoristické časopisy firmy. Vyzvala proto zájemce, aby předložili do 19. března své nabídky na odkup motoristických časopisů Auto motor a sport, Auto motor a sport Classic, Auto7 a Lastauto Omnibus. Jde o opakovanou výzvu, zveřejněna už byla 10. března.
Důvodem k výzvě ke zpeněžení uvedených časopisů je podle sdělení správkyně skutečnost, že postupem času dochází ke zmenšování předplatitelského kmene těchto časopisů. Vedle toho je třeba dále hradit poplatky spojené s prodlužováním registrace některých domén spojených s těmito tituly. „Lze tedy předpokládat, že v případě odložení zpeněžení až do doby, kdy rozhodnutí o prohlášení konkurz bude pravomocné, by znamenalo, že výtěžek zpeněžení předmětných titulů by se blížil nule a celková bilance zohledňující též pohledávky za majetkovou podstatou by byla v konečném důsledku záporná,“ vysvětluje insolvenční správkyně.
Na výzvu z 10. března obdržela insolvenční správkyně od dvou zájemců závazné nabídky, které označuje jako srovnatelné. Od zájemce třetího pak obdržela sdělení, že jeho nabídka je finalizována a bude předložena v řádech dnů.
Výběrové řízení by mělo být uspořádáno 19. března v 15:00, zájemci budou moci na své nabídky reagovat formou příhozů. Nejnižší podání bude odpovídat v danou chvíli nejvyšší zaevidované nabídce a minimální příhoz bude činit 5 tisíc Kč. Kupní smlouva by pak měla být uzavřena 22. března.
Provoz vydavatelství Mladá fronta ukončil loni před Vánoci soud. Věřitelé žádají asi 400 milionů Kč. Kumulovaná ztráta Mladé fronty byla koncem loňského roku téměř 200 milionů, zaměstnancům dlužila mzdy.
V lednu se v dražbě prodala Online divize vydavatelství včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro, koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu Kč. Stejný měsíc se vydražily časopisy Motocykl, Puntík, Tečka! a některé zdravotnické tituly za téměř 4,2 milionu. V únoru koupila firma Albatros Media za 14 milionů knižní divizi vydavatelství.
-mav-
Autor textu MediaGuru
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti Tymeprax Pavla Tykače odkup poloviny mediální skupiny Mafra. Zbylou polovinu si ponechá dosavadní vlastník, skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Mafra vydává mimo jiné deník Mladá fronta Dnes nebo web iDnes.cz. O transakci mediální skupina informovala loni v listopadu na svém webu, její hodnotu neuvedla. „Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto transakci povolil. Rozhodnutí je pravomocné," uvedl ÚOHS. Mafru skupina Kaprain koupila v roce 2023 od premiéra Andreje Babiše (ANO) společně s firmou Londa a chemickými závody Synthesia. Hodnota transakce tehdy dosahovala podle neoficiálních zpráv kolem deseti miliard korun. Společnost Mafra je vydavatelem deníků MF Dnes a Metro a řady časopisů jako Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Tina, Týdeník televize nebo Žena a život. Provozuje také zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Pod Mafru dále patří například skupina hudebních televizních stanic Óčko či Rádio Impuls. Ke konci srpna 2024 skupina přestala vydávat tištěné Lidové noviny. Tituly Mafry pravidelně osloví téměř 2,5 milionu čtenářů tisku a měsíčně sedm milionů návštěvníků internetu. Finančník Pavel Tykač, který patří k nejbohatším Čechům, podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, je majitelem energetické skupiny Sev.en. Od konce roku 2023 vlastní fotbalový klub Slavia Praha. Tymeprax je nově založená firma, jejímž účelem je právě odkup části skupiny Mafra. Pražákova investiční skupina Kaprain zaměstnává téměř 6000 lidí, hodnota jejích aktiv přesahuje 50 miliard korun. Vlastní průmyslové firmy, nemovitosti i sportovní kluby, například hokejový klub Sparta Praha či fotbalové Pardubice.
VLM od dubna navyšuje tištěný náklad titulu Deník Extra v Praze
z 80 tisíc na 250 tisíc výtisků. Cílem je posílit v hlavním městě
zásah značky Deník v offline prostředí.
Více než 20 českých šéfredaktorů a šéfredaktorek dnes vyzvalo
premiéra Andreje Babiše (ANO) i další politiky, aby respektovali svobodnou,
nezávislou a kritickou žurnalistiku.