Dopad reklamních QR kódů byl změřen

pondělí, 22. srpna 2011, 08:27 Reklama MediaGuru

Nejčastěji se QR kódy skenují doma, činí tak téměř 60 % mobilních uživatelů v pěti evropských zemích.

QR kódům, speciálním znakům umožňujícím přenos informací, jejichž využití pro reklamní komunikaci postupně vzrůstá, využívá v pěti zemích Evropské unie (Francie, Velká Británie, Německo, Španělsko, Itálie) 4,6 % uživatelů mobilních telefonů a 9,8 % uživatelů chytrých telefonů. Alespoň tolik jich QR kódy skenovalo v průběhu měsíce června, vyplývá z dat výzkumné společnosti ComScore.

Většina uživatelů (57 %) skenuje kódy v domácím prostředí, téměř čtvrtina (23 %) v práci. O něco menší procento uživatelů pak kódy skenuje ve veřejné dopravě, v obchodě nebo v restauraci.

Jiná výzkumná agentura, GfK MRI Starch, pak v případě amerických časopisů zjišťovala, kolik čtenářů jim věnuje pozornost. Zjistila, že 4 % čtenářů časopisů, kteří reklamní QR kódy zaregistrovali, si jej pomocí mobilu vyvolali. Jde o průměrné číslo, některé QR kódy v inzerátech zaznamenaly i 17% zájem čtenářů (např. reklama na Porsche v pánském časopise Men’s Journal).

Ze studie GfK, založené na online dotazování více než 720 tis. respondentů v průběhu celého roku, také vyplývá, že QR kódy aktivují více muži než ženy a mladší spotřebitelé ve věku 18-34 let.

Místa, kde dochází ke skenování QR kódů

Zdroj: ComScore, červen 2011

-mav-