Bilance 1. pololetí: Trhu chybí téměř miliarda

čtvrtek, 19. července 2012, 10:19 Výzkum MediaGuru

O necelou 1 miliardu korun byly v letošním prvním pololetí reklamní investice do médií nižší než vloni, naznačuje monitoring inzerce.

První polovina letošního roku se na trhu s reklamou nesla ve znamení poklesu. Oproti srovnatelnému období roku 2011 zaznamenal monitoring společnosti Admosphere 3,4% snížení ceníkové hodnoty reklamního prostoru. V porovnání s prvním pololetím minulého roku se celková ceníková hodnota reklamního prostoru snížila o 971 milionů korun.  

Ve srovnání s loňskem si polepšil televizní a internetový segment. Tiskový segment, který pokles vykazuje už dlouhodobě, dosahoval v první půli roku snížení o 13,3 %. Out-of-home media ponížila o 7,1 % a hodnota rozhlasového trhu v rozsahu celostátních kampaní poklesla téměř o pětinu.

Výrazný nárůst je naopak zřetelný na poli internetové display reklamy. Ceníková hodnota reklamního prostoru monitorovaného v rozsahu AdMonitoringu vzrostla bezmála o čtvrtinu loňských hodnot. Mírný nárůst zaznamenala Admosphere i v segmentu televizní komerce.

Ceníková hodnota reklamního prostoru však nemusí odpovídat skutečným investicím zadavatelů do reklamy. Hodnota je stanovena na základě ceníkových cen konkrétních formátů reklamy a počtu takto uveřejněných reklamních sdělení.

Porovnání ceníkové hodnoty reklamního prostoru v 1. pololetí 2011 a 2012

*Internet zahrnuje pouze display reklamu v rozsahu projektu AdMonitoring

**Rozhlas nezahrnuje regionální kampaně

Zdroj: Admosphere

-mav-