Hvížďala přijal nabídku na sepsání kodexu pro Mafru

úterý, 02. července 2013, 10:17 Tisk MediaGuru

Etický kodex Mafry vypracuje Karel Hvížďala. Kodex bude mimo jiné sloužit k oddělení vydavatelství od hnutí Ano.

Etický kodex mediální společnosti Mafra, která vydává celostátní deníky MF Dnes a Lidové noviny a provozuje řadu dalších médií, vypracuje novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nabídku nového vlastníka vydavatelské skupiny Andreje Babiše přijal s podmínkou, že s tímto postupem budou šéfredaktoři obou listů souhlasit a na konečné verzi kodexu se s ním budou podílet. ČTK dnes o tom informoval mluvčí Agrofert Holdingu Karel Hanzelka.

Miliardář Babiš oznámil koupi mediální společnosti od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft v minulém týdnu. Představil ji jako důležitý krok v jeho snaze vybudovat významnou mediální divizi na trzích České republiky a Slovenska. Již dříve do této skupiny patřily regionální týdeníky 5plus2 a vydavatelství Ecopress, které na Slovensku vydává deník Hospodárske noviny.

Hvížďala, který se mimo jiné podílel na sepsání Kodexu Českého rozhlasu, má pomoci rozptýlit obavy některých kritiků z omezování novinářské nezávislosti, a to především s ohledem na Babišovo politické působení. Nový kodex by tak měl přesně rozdělit role v této mediální divizi.

„Zástupce majitele (vydavatele) by redakcím určoval rozpočet, jmenoval a odvolával šéfredaktory, šéfredaktoři by měli zaručenou bezvýhradnou samostatnost v personálním obsazení redakcí a ručili za obsah vydávaných periodik," uvedl Hanzelka.

Kodex má podle něj také jasně a transparentně oddělit vydavatelství od ostatních firem Agrofertu, od politického hnutí Ano a dalších Babišových aktivit. Dokument zároveň určí způsob, jak budou řešeny případné neshody mezi vydavatelem, respektive majitelem a redakcí.

Babiš si vysloužil kritiku za nepatřičný zásah do médií v minulém týdnu, jen dva dny poté, co byla informace o převzetí společnosti oznámena. Lidové noviny napsaly, že Babiš volal jejich politickému redaktorovi a domáhal se odpovědi, proč v deníku chybí zmínka o tiskové konferenci jeho politického projektu. Babiš v telefonátu údajně nejprve kritizoval, že noviny jeho vystoupení na svých stránkách vůbec nezachytily, a dále opakovaně naléhal, na čí pokyn se tak stalo. Po následném dotazu z vedení společnosti Mafra se budoucí vlastník přímo v sídle redakce za své chování omluvil a navrhl uzavření etického kodexu.