ZOH: Nejvíc se na internetu mluví o Škoda Yeti

středa, 19. února 2014, 00:12 Výzkum MediaGuru

O jakých tématech se během olympiády nejvíc diskutuje na internetu? A kteří sponzoři jsou vidět?

Probíhajícím zimním olympijským hrám u Černého moře prakticky nelze uniknout – přenosy probíhají paralelně na několika televizních kanálech a podpora českých representantů opět sbližuje i nesmiřitelné rivaly. Média mají bezpracně vygenerovaný, emocionálně nabitý obsah. Televizní chování se v rodinách na dva týdny mění, ale i ostatní média se též snaží přilákat své konzumenty monotématickým obsahem.

Jak se olympiáda v Soči odráží v diskuzích na českých internetových stránkách? Jaká témata jsou považována za podstatná? O kterém českém reprezentantovi se nejvíce hovoří? Jaké sporty patří mezi nejdiskutovanější? A jakým sponzorům je věnováno nejvíce pozornosti?

Mimosportovním tématům dominovaly hlavy států

Z výzkumu OMG Research, jenž probíhal prostřednictvím monitorovacího nástroje Antenna, mimo jiné vyplývá, že z mimosportovních aspektů letošní olympiády se v prvním týdnu největší aktivitě diskutujících těšila návštěva českého prezidenta Miloše Zemana. Část hlasů chválila jeho odvahu odjet na místo jako jeden z mála západních politiků, ale většinou byla jeho návštěva interpretována jen jako další možnost zviditelnění. Zejména fotografie dalších účastníků tohoto zájezdu, včetně kardinála Duky, nepůsobily na diskutéry příliš pozitivně.

Kritika Vladimíra Putina byla nejsilnější před a po zahájení her, s postupem času však uvadá a přednost dostávají sportovní témata. Stejně tak i organizační nedostatky her byly pranýřovány spíše jen z počátku her. Například kritika zacházení se psy postupem času výrazně slábne.

Dalším široce debatovaným tématem je postoj k LGBT (lesbian-gay-bi-trans) komunitě. Diskutující zde povětšinou vyjadřují své postoje k tématu, olympiáda tu však slouží jen k jejich obhajování a iniciaci další delší debaty o LGBT. Také původně silné obavy z teroristických útoků, manifestované i velkou intenzitou diskuzí, postupně slábnou. Volgograd a čečenští bojovníci jsou v tuto chvíli z debat vytěsněni.

Úspěch českých sportovců táhne

Nic pochopitelně nevyvolává větší zájem, než úspěch (případně spektakulární neúspěch). Není proto překvapivé, že nejvíce zmínek připadlo na medailisty Gabrielu Soukalovou, Martinu Sáblíkovou, Evu Samkovou a Ondřeje Moravce. Převaha Soukalové nad Sáblíkovou je kromě mimosportovních důvodů daná i tím, že v biatlonu závodníci absolvují více závodů, a proto dochází častěji k odhadům výsledků i sdílení zážitků po závodech. Relativně malý prostor zabraly debaty o našem prvním medailistovi Jaroslavu Soukupovi. U veřejnosti nepříliš známý biatlonista doplatil v tomto ohledu na rychlé zastínění jeho výsledku úspěchy dalších českých reprezentantů. Z hokejistů je nejčastěji probírán Jaromír Jágr, a to i díky jeho vlastním aktivitám na Facebooku.

Nejkontroverznějším účastníkem ZOH 2014 je pro české diskutéry bezesporu hokejový trenér Alois Hadamczik. Špatná komunikace s hokejovou veřejností je mu vytýkána delší dobu a kvůli nepřesvědčivému vysvětlování nominace se tentokrát dostal do nepřízně fanoušků již před zahájením ZOH. Ani během probíhajícího turnaje se mu, i kvůli nepřesvědčivým výkonům, nepodařilo přesvědčit fanoušky, že je mužem na svém místě. Případný úspěch našeho týmu bude veřejností nejspíše interpretován jako dosažený navzdory trenéru Hadamczikovi, nikoli díky jeho unikátním trenérským schopnostem.

Nejvíce se hovoří o Škodě, ČEZu a Alpine Pro

Olympijské hry 21. století jsou nejen jakousi oslavou sportu, ale i místem k budování dobrých komerčních vztahů s veřejností. Oficiální sponzoři her pochopitelně věří, že se jim investice do OH vrátí v podobě rozšíření povědomí a lepšího vnímání značky.

Ze společností spolupracujících s českým olympijským výborem se do dnešního dne nejvíce hovořilo o Škodě a jejím modelu Yeti (nejvíce o události „Škoda Yeti je pro maskota olympiády v Soči moc malá“), ČEZu a Alpine Pro. Z celosvětových sponzorů je v Česku nejvíce zmiňován Samsung a Panasonic. Intenzita diskusí o těchto globálních brandech však není příliš výrazná a do konce ZOH se ji ještě některé ze značek může kvalitním komunikací podařit navýšit.

Monitorovací nástroj OMG Research Antenna funguje ve spolupráci se společností Yeseter, která se zabývá vývojem a zpracováním nástrojů nad monitoringem webu a sociálních sítí a poskytující svým zákazníkům řešení nad Big Data a CRM řešením Salesforce.

Autor článku: Jiří Škoda, Research Executive, OMG Research